Според авторката на романа, той е за самотата на децата и алиенацията между тях и родителите им. Показва луфта между поколенията, който става все по-опасен
Теодора Димова е писател и активист, и днес тя е гост в студиото на „На фокус с Лора Крумова“, където разказва повече за романа й, по който е направена драматичната поредица „Майките“. Историята разказва за битката между поколенията, която стига до насилие и крайности. Авторката разкрива, че книгата е писана за 90-те години и за поколението, когато нямаше социални мрежи и мобилни телефони. Според нея големия плюс на сценаристите е, че те успяват да осъвременят историята, така че сериалът да разкаже за днешните деца.
„Различията между поколенията са външни, но почти изчезват вътрешните различия. Виждаме самотата на децата и алиенацията между тях и родителите им. Ние възрастните знаем как да се справяме със самотата, тъй като сме си изградили защитни механизми и можем да се скрием някъде. Когато децата останат сами, те са като оголен нерв, без защитни механизми. Те поемат енергиите на обществото и преминават в агресия или автоагресия. Това е един и същи механизъм, без значение дали се случва преди 50 години и дали се случва в България или Америка“, коментира проблемите сред поколенията авторката.
Сериалът „Майките” вдъхнови най-новата българска песен
Книгата на Теодора Димова излиза през 2007 година, но е написана за проблемите на децата през 90-те години на ХХ век. Поводът за създаването на книгата е синът й, който е тийнейджър и една истинска история за две деца осмокласнички от Пловдив, които убиват своя съученичка. За съжаление това се оказва не единичен случай, а следва взрив от други насилия при деца.
„Исках да си отговоря как в нормални семейства, нормални деца за един ден се превръщат в убийци. Исках да изследвам този механизъм, защото се страхувах за сина и дъщеря ми. Това, което не е наред при тези семейства е вакуумът, който присъства между децата и родителите. Децата са предопределени да растат в радост, топлина, обич и трябва да се усещат безусловно обичани. Луфтът между родители и деца стана много опасен. В романа няма реален прототип, но не ми беше трудно да намирам истории, тъй като те витаеха във въздуха. Родителите заминаваха в чужбина и оставяха децата на бабите си, занимаха се с политика, с работа, с търсене на работа и децата се почувстваха изоставени“, споделя Теодора Димова.
Юлиан Вергов: Финалният епизод на сериала „Майките“ тази вечер ще бъде много вълнуващ и емоционален
„Всеки може да сгреши, но ми е по-интересен процеса на покаяние и прошка. Интересно ми е какво става с тези деца, след като станат по-големи и как носят тази тежест“, споделя темите, които я интересуват писателката.
„Не вярвам, че изкуството може да повлияе на обществото като цяло, но дълбоко вярвам, че книга или филм може дълбоко да повлияе на един единствен човек. Ако това се случи, то книгата или сериала са си свършили работата“, категорична е Димова.
Лило Петров: Романът „Майките“ изследва нарушената връзка между родител и дете
„Исках като майка да си обясня историята на двете момичета от Пловдив и не смятах, че ще прерасне в роман или филм. Исках да разбера дали и аз нямам вина, без да я осъзнавам. Открих много грешки в себе си, на пример една прекалена строгост, а детето не знае как да се справя с една деспотична майка. Надявам се да съм се променила. Когато нашият взор се обърне навътре към нас самите, неизбежно се променяме. Не е важно да търсим причината в другите, а да видим дали самите ние не сме объркани. Обикновено веднъж създадено злото или греха, той се промъква през поколенията незабелязано. Това е неговото коварно свойство и някой трябва да застане и да го фиксира в очите, за да каже „аз това няма да го повторя“, разсъждава тя.
Димова споделя, че е дълбоко свързана с църквата от 25 години. Има два романа на евангелска основа, една повест и книга с християнски есета, затова осъзнава необходимостта от вероучение и възпитание на децата в християнските добродетели. Но според нея това трябва да се случи в мирни времена. Нейните опасения са, че това обучение може да бъде използвано с друга цел в неспокойните и бурни години, в които живеем.
Повече информация за „Майките“ може да откриете във Facebook страницата и Instagram и TikTok профилите на сериала.
Редактор: Райна АврамоваПоследвайте ни