"Няма как един обикновен закон, какъвто е Законът за съдебната власт, да суспендира прилагането на един параграф на Конституцията", подчерта той

Текущият състав на ВСС няма легитимност, но и законовото право да провежда избор на нов главен прокурор, защото разпоредбите на Конституцията имат пряко действие. Това мнение изрази в студиото на „Пресечна точка” бившият министър на правосъдието Атанас Славов. 

"Причините са няколко. Първата е, че параграф 23 от преходните и заключителните разпоредби на Конституцията, не беше обявен за противоконституционен. А в него се посочва ясно, че двете колегии на ВСС до избора на новите Висш съдебен съвет и Висш прокурорски съвет не могат да осъществяват функциите по избор на новите трима ръководители. Това са главен прокурор и председател на ВАС и председател на ВКС". 

По думите му логиката на „този текст е не само това, че ще има нова структура на Съдебната система, макар че такава очевидно няма да има след конституционното решение”. „Но логиката беше, че няма легитимност този ВСС, който е вече две години отвъд мандата си, да проведе този избор. И през цялото време на конституционния процес, в който участвах пряко – тези два аргумента бяха валидни. Да единият е формалният – ще има нова структура на органите на съдебната власт. Но другият е съдържателният – този за легитимността, а не просто за формалната юридическа законност”, подчерта той.

Легитимно ли е текущият състав на ВСС да избира нов главен прокурор

И допълни: „Затова казвам, че от легитимна гледна точка, от гледна точка на съдържанието този състав на ВСС, който е с най-възможно най-голямо недоверие – няма легитимното право да проведе този избор. Освен това бих казал, че нямат и законовото право, защото разпоредбите на Конституцията имат пряко действие”.

Според него „част от колегите му гледат само Закона за съдебната власт”. „Той казва, че когато има освободен ръководител, в определен срок трябва да започне процедурата по избора на нов. Да, тя  наистина започна миналата година, когато все още председателствах Пленума на ВСС. Тогава изтъкнах двата аргумента – че предстоят промени в Конституцията, които ще изменят структурата на съдебната власт. Но освен това и самият ВСС е отвъд мандата си и няма достатъчно легитимност и доверие. Така че още от самото начало и двата аргумента – съдържателният, този за легитимността, и формално юридическият – са били на масата”, подчерта Славов.

И беше категоричен, че "няма как един обикновен закон, какъвто е Законът за съдебната власт, да суспендира прилагането на един параграф на Конституцията". "В член 5 на Конституцията е записано, че тя е върховен закон и другите закони не могат да ѝ противоречат. Освен това е записано и, че разпоредбите на Конституцията имат непосредствено действие. Така че, ако има такъв спор, какъвто има в юридическата общност - да се сезира Конституционния съд. Той да изтълкува в случай на противоречие между параграф 23 от Конституцията и режима по Закона за съдебната власт - кое трябва да се приложи? Аз нямам съмнение кое трябва да се приложи и това е конституционният тект", заяви бившият правосъден министър. 

Целия разговор гледайте във видеото. 

Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase

Редактор: Станимира Шикова