Какви са политическите реакции по темата

Турбуленции в съдебната власт заради избора на нов главен прокурор. За 10 минути Прокурорската колегия към ВСС свърши своята работа и отправи предложения към пленума на кадровиците. Този състав на Съдебния съвет обаче е с изтекъл мандат от две години, което създаде въпроси колко е редно именно те - хората, избрали и свалили Иван Гешев от поста, да придвижат процедурата напред. Оказва се, че моралните съображения в случая нямат тежест, защото именно Конституционният съд със свое решение казва, че до избор на нов състав старият изпълнява правомощията и задълженията на държавния орган.

Въпреки взетото днес решение от Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет да се рестартира процедурата по избор на обвинител номер едно, преди Пленумът на кадровиците да каже "да", процесът остава в застой.

„Органът, който избира измежду кои кандидати да предложи на президента, е Пленумът на ВСС. Именно поради тази причина негово е и решение да се възобнови процедурата”, категорична е Наталия Киселова, конституционалист.

Изборът на нов главен прокурор - на 16 януари

Независимо дали мандатът на настоящият състав на ВСС е изтекъл, или не, по закон кадровиците са задължени да стартират процедура за избор на нов главен прокурор. „След като мандатът на някой от тримата големи бъде прекратен, то в 7-дневен срок съответната колегия е длъжна да направи предложение към ВСС”, твърди Людмил Рангелов, адвокат.

Процедурата се забави с повече от година заради това, че Иван Гешев атакува в Конституционния съд промените, които свалиха мнозинството на 13 от 17 нужни гласове за избор и отстраняване на главния прокурор. Решението на КС отпуши процедурата, но пак негово решение задължава именно този състав на ВСС да я продължи.

„В тълкувателно решение на КС от 2022 година се казва, че държавните органи с изтекъл мандат продължават да упражняват правомощията си с цел запазване на държавното управление и правната сигурност”, посочва Иван Брегов, юрист.

ВСС ще поиска възобновяване на процедурата за избор на главен прокурор

Парламентарните избори се падат точно в средата на процедурата по избор на обвинител номер едно. Според експертите дори да имаме редовно правителство след 27 октомври, няма как процедурата да се спре.

„Процедурата може да се забави, само ако на четирите поредни заседания няма номинирани кандидати. Тоест, възобновената процедура да приключи и да започне наново след парламентарните избори”, уточни Киселова.

Във ВСС, освен парламентарна, има и професионална квота за запълване. „Трябва да се проведат избори за членове на ВСС от професионалната квота. А там има процедури, има си срокове”, твърди Рангелов.

И тримата експерти изразиха мнението, че пришпорване на процедурата за избор на главен прокурор от този състав на кадровиците създава риск да се избере човек, нерезистентен на политическо и икономическо влияние.

Политическите реакции

От „Възраждане” изпратиха позиция, в която посочват, че изборът на главен прокурор е отдавна закъснял. И допълват, че остава единствено да видим дали за първи път ще имаме наистина свободен избор на независим главен прокурор.

От „Продължаваме Промяната - Демократична България” призовават за подкрепа за техния законопроект, с който ограничават възможността на този състав на Висшия съдебен съвет да прави избор на така наречените „Трима големи”.

„Предупредихме, че нещо такова може би се подготвя, поради което внесохме и законопроект, с който ограничаваме Висш съдебен съвет с изтекъл мандат да избира тримата големи – главният прокурор и председателите на върховните съдилища. Виждаме, че ВСС планира да стартира, все пак, тази процедура, въпреки че освен с изтекъл мандат, неговата легитимност е под сериозен въпрос заради избора и след това освобождаването на Гешев по политическа команда”, заяви Божидар Божанов от ПП-ДБ.

Останалите партии запазиха мълчание.

Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase