Бяха представени резултатите по Националната програма за профилактика на оралните заболявания

Над 96% от децата в България имат минимум по един кариес. Голям е процентът с усложнения заради нелекуван кариес. Данните бяха изнесени по време на официално обсъждане в Бургас, където бяха представени резултатите по Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 години у нас.

Според статистиката 71% от децата до 5-годишна възраст имат кариес на млечните зъби. При подрастващите до 12 години процентът е 79, а при 18-годишните той скача до 92 на сто. 

"Нищо лично": Зъболекарят, който помага на хора в неравностойно положение

„Всяко четвърто дете до 18 години има разрушен или почти загубен един постоянен зъб. Обикновено това е шестият постоянен зъб, който пониква един-единствен път в живота на човека”, каза д-р Борислав Миланов – секретар на Българския зъболекарски съюз (БЗС).

 Валентина Хаджинешева  е майка на две деца- на 6 и на 2 години. По-големият ѝ  син има сериозни проблеми със зъбите.

„Водим го на зъболекар на 3 месеца. Като беше малък, правеше доста ларингити и се налагаше често да използваме един медикамент след който е трябвало да си измива зъбите”, разказа жената.

„Хората смятат ,че купуването на хубава четка и паста от аптеката или от магазина е достатъчна грижа. При децата трябва много настояване, за да ги поддържат”, обясни стоматологът Калина Мирчева.

Тя разказа и, че синът ѝ имал кариеси, когато бил едва на 2 години и половина. Една от причините за тревожните данни у нас е липсата на отговорност от страна на родителите

„Първото оправдание е „те тези зъби ще се сменят”, когато говорим за млечните”, поясни д-р Васил Йовков.

Стоматолозите обясняват, че освен хигиената, за здрави зъби е важна и храната, която децата консумират.

„Подрастващите се хранят с много бързи нишестета - зрънчовци, царевични пръчици, солети. Всичко това се превръща в един филм върху зъбите, който наистина много трудно се почиства”, смята д-р Мирчева.