Темата предизвика разнопосочни реакции в Народното събрание

Премиерът Димитър Главчев изпрати писмо до Народното събрание, с което иска мандат за подписването на Споразумение за сътрудничество в областта на сигурността между България и Украйна. Тъй като документът визира 10-годишен ангажимент и предвид факта, че функциите на служебното правителство са ограничени, министър-председателят иска санкция от народните представители, за да го подпише. Това е предвидено да се случи в петък, а от украинска страна подпис ще положи президентът Володимир Зеленски. Темата предизвика разнопосочни реакции в парламента.

„С оглед предвидената дългосрочна рамка (10-годишен срок на действие) в духа на парламентарното управление, в изпълнение на Конституцията и практиката на Конституционния съд, призовавам Народното събрание да даде нарочен мандат на служебното правителство за подписване на Споразумението за сътрудничество в областта на сигурността между Република България и Украйна”, пише министър-председателят.

Главчев: Няма да подпиша Споразумението с Украйна без подкрепа от парламента

В писмото премиерът изтъква, че споразумението не попада в обхвата на Виенската конвенция за правото на договорите (1969 г.) и предвижда политически ангажименти в съответствие с взетите решения от Народното събрание. От 27 държави членове в Европейския съюз само 6 страни (Австрия, България, Кипър, Малта, Словакия и Унгария) не са подписали подобен акт, уточняват от Министерския съвет.

В писмото се посочва, че в чл. 105, ал. 1 от Конституцията на Република България е регламентирана общата компетентност на Министерския съвет да ръководи и осъществява вътрешната и външната политика на страната. Съгласно Решение № 20 от 23.12.1992 г. по конституционно дело № 30/1992 г. служебното правителство в рамките на тази обща компетентност, предоставена на Министерския съвет, е оправомощено да решава текущите въпроси на вътрешната и външната политика. Конституционните съдии в мотивите на цитираното решение стигат до извода: При положение, че в България е установено „парламентарно управление” (чл. 1, ал. 1 от Конституцията), същностен белег на което е [..] необходимостта от доверие на Народното събрание към правителството, обстоятелството, че служебното правителство е назначено от президента, дава основание да се счита, че функциите му са ограничени.

Реакциите от партиите

От ГЕРБ призоваха служебния премиер да оттегли Споразумението за сътрудничество в областта на сигурността между България и Украйна. Според формацията подобен тип решение трябва да се вземе от редовен кабинет. И смятат, че Главчев е избрал безкрайно неудачен момент да внесе подобен тип споразумение в парламента.

„Това споразумение е безкрайно закъсняло. То трябваше да бъде подписано преди година, когато другите държави членки на НАТО и ЕС преговаряха по параметрите му. В края на живота на това служебно правителство да се предлага текст, който ще предизвика прекалено разгорещена динамика, е проблем. Подобен тип предложение може да попречи дори на преговорния процес”, коментира Даниел Митов.

Тагарев: Споразумението с Украйна е с чисто политически характер, в него има ангажименти, които вече сме поемали

От ПП-ДБ са изпратили на премиера нарочно писмо с позиция, че споразумението трябва да бъде подписано. „Считаме, че то съответства на стратегическите интереси на България. От наша гледна точка за подписването на това споразумение сме дали нашата политическа подкрепа”, обясни Надежда Йорданова. От коалицията отбелязаха, че кабинетът трябва да внесе предложение за акт на Народното събрание, което не се е случило. „Какво точно иска Министерският съвет”, попита Йорданова.

Лидерът на „Възраждане” Костадин Костадинов също е против България да поеме този ангажимент. „Честно казано, ултиматумите за война са по-кратки. Нашето становище вече е изпратено - една страница с четири реда и две изречения. България да не подписва споразумението за сътрудничество с Украйна. Смятаме, че то накърнява интересите на държавата ни, застрашава нейната безопасност и всеки, който го подпише, подлежи на съдебна отговорност”, каза той.

„ДПС - Ново начало” приветства решението. „Писмо имаше до всички лидери на парламентарни групи и ние подкрепяме премиера за това решение, което днес трябва да вземат”, поясни Делян Пеевски.

Служебното правителство не трябва да подписва споразумението, категорични бяха и от „БСП - Обединена левица”. „Безобразието е пълно. Преди ден с изненада и недоумение разбираме, че точно кабинетът на Димитър Главчев се готови да подпише това споразумение. Нашият служебен кабинет на България иска да подпише документ, с който ние се приближаваме повече до военния конфликт, вместо да се мъчим да го потушим. Служебното правителство не бива да подписва това споразумение”, категоричен е съпредседателят на ПГ на коалицията Борислав Гуцанов.

От МЕЧ обявиха, че не са изпращали писмо с позиция, но са против военната помощ за Украйна.„Министерският съвет прави провокация спрямо Народното събрание, искайки такъв мандат. И то, при положение че този кабинет скоро може да го няма. Не сме изпращали официално писмо с позиция, защото ние сме против военната помощ за Украйна. Но няма да натягаме пружината като „Възраждане”, ние се интересуваме от политиките в парламента”, каза Радостин Василев от МЕЧ.

Решението вероятно ще бъде разгледано в пленарната зала утре, освен ако служебният премиер не се вслуша в искането на част от депутатите и не го оттегли.