Само така ще може да се излезе от орбитата на влияние, създавана от определени политически структури, обясни професорът

„Трябва да се акумулира още гражданска енергия в Република Северна Македония, за да може да се излезе от тази орбита на влияние, която създават определени политически структури”. Това заяви в предаването „Офанзива с Любо Огнянов” съпредседател на Съвместната историческа комисия между България и Северна Македония - проф. Ангел Димитров.

По думите му в РСМ управляващата партия разполага с огромна медийна сила, с която влияе върху общественото мнение. „Тук е връзката, която виждаме, че свързва премиера с Вучич и води към унгарската връзка и Орбан”, коментира проф. Димитров.

През тази седмица се проведе заседание на Съвместната историческа комисия между България и Северна Македония. Проф. Димитров каза, че на заседанията не се случва нищо. 

„Желанието на колегите ни е да поставят под съмнение дори това, което вече е договорено. Това подсказва, че са в синхрон с политическите съвети, които идват от тяхното ръководство. Съжалявам тези хора, съчувствам им, разбирам колко е сложно в днешно време да си овластен историк в РСМ”, коментира проф. Димитров.

„Симбиозата между история и политика не означава историците да следват политическите решение. Обратно трябва да е в едно демократично общество”, коментира още той.

В началото на 90-те години се е наблюдавало „този пласт на югославизма да изтънява за сметка на национализма”. „Но през последните години заради политиката на управляващите, виждаме едно връщане към тази югославска връзка, към прекомерно увлечение към Сърбия”, заяви проф. Димитров.

„Има гражданско общество в РСМ. Надявам се, че все повече ще се засилва критичното отношение към политическите мантри, с които е моделирано под една или друга форма. Това пробуждане може да се случи не само заради нещастие, каквото беше в Кочани, а и заради това, че все по-ясни стават двойните стандарти, с които си служат много от политиците в тази страна”, коментира професорът.

Повече гледайте във видеото.