Според едната теория ни очаква глобално затопляне, а според другата идва глобално захлаждане

Всички усещаме, че това лято е по-хладно в сравнение с предходните години. Но има ли научно обяснение за това? Очаква ли ни ледникова епоха или екстремно затопляне? Отговори на въпросите потърсихме от директора на Националната астрономическа обсерватория „Рожен”.


Д-р Никола Петров е един от най-добрите учени в света, изследващи активността и процесите протичащи в слънцето. Той е убеден, че именно слънцето един ден ще бъде сред основните фактори, които ще доведат до климатични катаклизми на Земята. За сега обаче човечество е далеч от тях.


„Едно лято не може да бъде като значимо определящо  глобалния аспект на изменение на климатичните изменения на Земята”, обяснява Никола Петров - директор на НАО  „Рожен”.
Това обаче не спира учените в световен мащаб да се опитат да разгадаят какви климатични катаклизми очакват планетата ни. Мненията им засега са разделени в две крайни позиции. Според едната теория ни очаква глобално затопляне, а според другата идва глобално захлаждане. Петров е привърженик на втората теория.


„Наслагва се едно мнение сред част от учените, че същестува цикличност, която е около 400 години. Ако това е вярно означава, че в сладващите 10-15 години ние ще започнем да навлизаме в следващ период на минимум на слънчева активност, която ще доведе до следващо захлаждане. Ако това е вярно периода на зимата като сезон ще се удължи. Средните температури през зимата ще паднат едва с 1 до 3 градуса максимум, а лятото ще бъде в рамките на месец или два с екстемни температури като затопляне”, допълва Никола Петров.


Според теорията за глобалното затопляне ще има драстично увеличение на слънчевата активност, която ще доведе до екстремно високи температурии засушаване. Освен слъцето причина за глобална промяна на времето могат да станат избухването на супер вулкан или падането на голям астереоид или метеорит на Земята.


„Директорът на обсерваторията, обаче е категоричен, че негативната човешка дейност върху Земята със сигурност  може да ускори  климатичните промени в едната или в другата посока. По думите му въпреки променливото време днес човечеството живее във възможно най-добрите климатични условия.


Повече по темата гледайте във видеото.


Репортер: Анелия Веселинова