Стотици са сигналите за материални щети от ветровете през изминалите дни...
Стотици са сигналите за материални щети от ветровете през изминалите две денонощия в Източна България. Най-много са пораженията върху автомобили от паднали дървета. Наводнени са къщи, магазини и заведения. Дали могат да се търсят обезщетения и при какви условия- провери екипът ни в Бургас.
В понеделник ви показахме два автомобила, които пострадаха от ураганните ветрове бушуващи по Черноморието. Водачите ги бяха спрели само за минути на централна бургаска улица, когато върху тях падна огромен клон от дърво. Собствениците и на двете коли днес търсят обезщетения, защото имат застраховка.
За да бъде изплатено обезщетение, автомобилът трябва да има пълно Каско, като в него са включени пожар, природни бедствия, ПТП и т.н., обясни Огняна Христова- мениджър в застрахователна агенция.
Ако стихията е засегнала домът ни, право на обезщетение имаме, ако преди това сме сключили застраховка срещу природно бедствие, пожар, градушка.
На всяка полица има уведомление, което веднага се попълва, а на подадения денонощен се съобщава за това събитие. Тогава служители на застрахователната агенция правят оглед, събират се всички документи и е възможно до края на работния ден да бъде изчислено обезщетението, поясни още Христова.
Сумата, която ще получим като обезщетение за повреден автомобил или за наводнената си къща, е заложена още при сключването на договора със застрахователната компания.
Практиката обаче показва, че българинът няма традиция в застраховането на недвижимото си имущество срещу пожар и природни бедствия. Застрахователи потвърждават наблюдението ни и споделят интересна тенденция - повечето застраховат колата си и даже животът им не е толкова застрахован, колкото автомобилите им.
Има и изключения - основно млади хора. Елена Николова досега не е застраховала апартамента си, но сега търси съвет от застраховател.
Още по темата – във видеото.