Изчисленията са на математика Михаил Константинов...
Близо половин милион са избирателите фантоми, които фигурират в списъците за местните избори. За президентските избори цифрата скача двойно. Изчисленията са на математика Михаил Константинов, който дълги години беше заместник-председател на Централната избирателна комисия.
Представете си населението на Пловдив, което е близо 400 хиляди души. Точно толкова хора според математика Михаил Константинов трябва да бъдат отписани от списъците за местните избори. За президентския вот цифрата скача двойно.
Сега има повече хора в списъците, отколкото преди 20 години. При положение, че всички знаем, че населението изчезна, на мнение е математикът.
Разминаването в цифрите на фантомите за местния и президентския вот се обяснява с факта, че сънародниците ни зад граница не могат да гласуват на местните избори, а само на президентските.
\"Кой може да извади 400-те хиляди, които не са се преброили, но ги има в избирателните списъци?\", пита Бисер Троянов, член на ЦИК. На този въпрос днес трябваше да отговорят членовете на Централната избирателна комисия. Оказа се, че никой не може да извади хората от списъците.
Въз основа на директива на ЕС, не се следи напускането и влизането в пределите на страната от българските граждани, пояснява Бисер Троянов.
От ЦИК твърдят, че присъствието на сънародниците ни, които живеят от години в чужбина, в българските избирателните списъци, няма да повлияе на резултата на президентския вот. Михаил Константинов смята, че злонамерено използване на данните им не е изключено.
Решението на проблема, според математика, е в активната регистрация. Този, които иска да гласува трябва да заяви това желание пред общината една година преди изборите. Само така от списъците ще бъдат изчистени имената на избирателите-фантоми. А машинациите с гласа им ще стават невъзможни.