Турски град възражда производството на предшественика на хартията...

Малцина знаят какво точно представлява пергаментът. На практика това е предшественикът на днешната хартия, върху която всички пишем. Този материал е бил изобретен през втори век преди Христа в съседна Турция. 

 

Появата на пергамента се сравнява с изобретяването на колелото и откриването на огъня. Този материал е пренесъл голяма част от древната антична наука и изкуство в епохата на Ренесанса. Пергаментът е запечатал редица знакови за човечеството документи. Един от тях е най-старата книга в Европа – копие на Евангелието на Йоан, собственост в момента на Британската библиотека и оценявано на над 10 милиона евро, както и Библията на Гутенберг от 15 век и Американската декларация за независимостта. 

 

2012 години след Христа пергаментът оживява отново - не къде да е, а в турския град Бергама, на 20 километра от Егейското крайбрежие. Именно там този революционен материал е бил създаден от братята Кретес и Иродикос.

 

Технологията на производство не е сложна. Отнема около 20 дни. Използва се животинска кожа, обработена във варов разтвор.

 

„Опитваме се да следваме технологията от древността. Нашият майстор използва специални ножове, с които премахва косъма и мазнините от животинската кожа. След това я опъва на специални рамки и я шлифова фино", обяснява екпертът Демет Саалам.

 

Така получените платна са готови да попият както словото на мъдреца, така и вдъхновението на художника.

 

Репортер: Николай Василковски