Темата коментират заместник-председателят на ПОДС Снежана Димитрова и директорът „Модернизация на администрацията" в МС Красимир Божанов
Тази есен предстоят промени не само в местната власт, но и в отношението на чиновниците към нас. В Министерския съвет е изработен проект на Кодекс за поведение на служителите в държавната администрация.
По него са работили екипите на двамата вицепремиери Томислав Дончев и Екатерина Захариева и основната разлика, която очакваме да усетим, е готовността на чиновниците да бъдат на наше разположение и да ни отделят колкото време ни е необходимо.
„Кодекс за поведение има откакто има Закон за държавния служител. През 2000 година и през 2004 година бяха приети текстове, които задължават държавните служители да имат любезно отношение и да помагат на гражданите”. Това заяви Снежана Димитрова - заместник-председател на Професионалното обединение на държавните служители (ПОДС).
„Това, че се появява нов кодекс означава, че има развитие. В световен мащаб настъпват много промени и това предполага и промени в нормите, които изискват държавните служители да изпълняват онова, което обществото очаква от тях”, каза още тя.
Според нея обаче, за да има реална промяна е необходимо да се провеждат и обучения на служителите.
„Механизмът на този кодекс не е такъв, че той самият да съдържа санкции. Санкциите са в закона. Този кодекс представлява общите условия, на които трябва да отговарят държавните служители. Към тях се наслагват техните задължения по длъжностните характеристики. Те описват какво трябва и какво не трябва да прави един служител”, коментира Красимир Божанов - директор „Модернизация на администрацията" в Министерския съвет.
„Събирателното от тези два елемента дава основание при нарушение да се налага дисциплинарна отговорност”, каза още той.
Целия разговор гледайте във видеото.
Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.
Редактор: Росана Манева