Според правосъдния министър прокуратурата все още трябва да е в съдебната власт
През тази седмица министърът на правосъдието Надежда Йорданова оспори във Върховния административен съд отказа на ВСС да допусне до разглеждане част от основанията за предсрочно прекратяване на мандата на главния прокурор.
"Решението на ВСС е незаконосъобразно, то е в нарушение на Конституцията. Мое задължение е да го оспоря. Част от основанията, които Пленума на ВСС отказа да разгледа, бяха по изявления, които Иван Гешев е правил в различно качество, не като главен прокурор, но те стават известни в хода на мандата му като главен прокурор и уронват престижа на съдебната власт", това каза в "Офанзива“ по NOVA NEWS министърът на правосъдието Надежда Йорданова.
За нея всяко едно от обстоятелствата, които са включени в предложението за предсрочно освобождаване на главния прокурор, е годно и самостоятелно основание за това.
"Те са случаят с Баневи, Елена Йончева, "Жоси", в който Иван Гешев ангажира прокуратурата в защита на свой роднина, баща си, без да се обследват обстоятелствата, с пресссъобщение", допълни министърът.
"Аз не твърдя за извършване на престъпления от главния прокурор, а уронването на престижа на съдебната власт, породено от действия и бездействия", подчерта Надежда Йорданова.
"Факт е че Специализираната прокуратура се позовава на заключението на ГДБОП, че няма извършено престъпление по случая "Жоси", каза още тя.
За нея по случая с Елена Йончева българската прокуратура води политически повлияно досъдебно производство и иска да проверява факти и обстоятелства по политически причини.
"Нарушаване презумпцията за невиновност по случая "Баневи" е лош сигнал за цялата система. Главният прокурор не предприема действия да покаже, че такова поведение е недопустимо и че това няма да се повтаря повече", добави правосъдният министър.
Йорданова смята, че именно главният прокурор има крайната отговорност за законосъобразността на изпълнение на правомощията на всички прокурори. Тя не вижда основания за прекратяване на процедурата пред ВСС, защото част от основанията в предложението не са засегнати от жалбата, която е внесена във ВСС
"Има лични действия, включително и правни актове на главния прокурор. По време на протестите през 2020 година със свои изявления главният прокурор предопредели следващите действия на прокуратурата във връзка с разследването на полицейското насилие. При случая "Осемте джуджета" също имаше изказвания на Иван Гешев, които показват предубеденост", отбеляза Надежда Йорданова.
"Закриването на специализираното правосъдие е важна крачка за премахването на паралелната система. Специализацията в досъдебното производство е добро нещо, съдът обаче трябва да е общ. Закриването на тези институции по никакъв начин не влияе на защитените свидетели, както и на информацията, придобита по надлежен ред чрез СРС", категорична е тя.
"Няма нито една норма в приетия закон, която да предвижда наложените запори да бъдат вдигани. Няма никакъв опит политически да се овладее системата. Магистратите ще продължат да работят, те ще бъдат преназначени от настоящия ВСС, няма как да има политическа намеса", добави тя.
Относно БНБ Йорданова смята, че неизбирането на управител е неприемлив, лош сценарий и трябва да се направи всичко възможно и да не се стига до това, да остане настоящият гуверньор на институцията.
Според министъра в Конституцията има въпроси, които трябва да бъдат преразгледани, защото не отговарят на съвременността.
Нейното мнение е, че все още прокуратурата трябва да остане в главата съдебна власт, а главният прокурор да е отчетен, да носи отговорност и да му се търси такава.
"Едно от възможните решения е да бъде избиран от парламента. Процедурата за избор е важна, но важно е и търсенето на отговорност", заяви Надежда Йорданова.
За работата в коалицията в сектор правосъдие министърът добави, че въпреки някои нюанси в позициите, тя върви гладко и с добри темпове.
Целия разговор гледайте във видеото.
Всички новини от NOVA NEWS гледайте в канала на телевизията във Vbox7.