Диригентът признава, че изкуството е свръхмощен генератор на мотивация и се занимава с изкуство заради хората, а не заради музиката
В „Тук и сега" Деси Банова-Плевнелиева ни среща с българския диригент от световна класа Йордан Камджалов, който е избран от Лондонската филхармония за един от тримата най-добри диригенти на своето поколение. През 2011 г. маестро Камджалов става първият чужденец единодушно избран между 150 кандидати за генерален музикален директор и главен диригент на културния център Хайделберг в Германия. В „Събуди се“ ставаме свидетели на много талант и вдъхновение, но и на разтърсващи признания от маестро Камджалов. Интервюто с гениалния творец е на Витоша, от където диригентът черпи своето вдъхновение. Диригентът признава, че от малък е закърмен с любов към изкуството и по-специално към музиката. Майка му Стоянка Камджалова е учител по музика, а баща му по образование е инженер, но е бил директор на Търговищкия театър.
„Исках да бъда полезен на хората и постепенно музиката стана моята пътеводна светлина. Исках да давам сила и вдъхновение в едни свят, в който хората имат трудности. По едно време съзрях, че изкуството може да бъде свръхмощен генератор на мотивация. Заради хората тръгнах към изкуството, а не заради музиката. Поставям хората над всичко, а музиката е като скалпел в ръцете на хирурга“, разкрива как е избрал музиката за своя професия.
Професионалният му път на диригент започва от Националната музикална академия „Панчо Владигеров“, след което продължава в музикалната академия в Берлин, следват множество майсторски класове при диригенти от световна класа.
Каква е формулата на успеха и защо се връща в България?
„Научих, че пътят към свръхпостижението е свързан със свръх комуникацията и доверието. Ако аз не се доверя на хората, с които съм никога няма да мога да реализирам пълния потенциал. Бях отговорен за над 400 човека в една европейска страна и това беше огромна отговорност. Бяха реализирани концертни цикли и оперни заглавия и с доверие се обърнах към хората от Хайдерберг. Исках да доведа нивото от Лондон, Берлин, Цюрих и Ню Йорк в Хайдерберг. Започнах с много взискателна работа към всички. Може и да съм прекалил, защото съм маниак в това, което правя. Направихме чудеса в Хайдерберг, а после заминах за Риека, където бях музикален директор в Националната опера. Риека беше европейска столица на културата за 2020 година. Но дейността ми в България започна устойчиво след създаването на Фондацията Йордан Камджалов и вече 15 години се занимаваме с прекрасния, необгрижен български талант“, признава Маестрото.
„Може би защото аз съм бил неподкрепен и затова знам как се чувства един човек, който иска да лети, а няма ресурс около себе си. Знам, че в България има много по-талантливи хора от мен. Аз съм много подкрепен от самия живот и от феноменалната си воля. Щях да съм един счупен човек, някъде в провинцията, който страда и обвинява вселената за нещастието си. Но аз скочих да работя в служба на хората и искам да съдействам на другите хора да минат по този път“, категоричен е Камджалов.
За „Коледна приказка“ - съвместният им проект с Деси Тенекеджиева
„Това е нещо вълшебно. Правили сме го в други градове пред препълнени зали и за първи път ще го организираме в София. Всички излизат от залата трогнати и докоснати. Има толкова много прегърнати изкуства на сцената – поезия, танц, музика, хореография, осветление, артистизъм... Това е един особен талант на Деси Тенекеджиева. Много талант, бъдеще, виртуозност, младост, музика и поезия от цяла Европа. Каним всички сърдечно на Коледният спектакъл, който тази година ще е в зала №1 на НДК на 13 декември.“
Творецът признава, че е почитател на работата на Фондация „Камбарев“ и за него това трябва да е визитна картичка пред света на България. Това, което трябва да покажем на света е изумителната ни природа и човешкия потенциал.
Йордан Камджалов споделя, че изпитва трудности да музицира в страната, но не спира да търси заровените диаманти на талантите. За него е съдба, шанс, проклятие и лукс да си българин. Иска да прави нещо, което е близо до идеала, без значение в коя точка от планетата се намира. Иска да е там, където е полезен на човешката душа. Изкуството, което не повдига и не облагородява човека, е излишно и не го интересува.
„Цената, която съм платил е страшна и брутална. Ако трябва да избирам за втори път да мина по същия път, не съм сигурен дали бих могъл да мина. Не знам дали ще мога да издържа. Всеки ден минавам през екстремна подготовка за всеки един концерт. Допускам, че влагам и инвестирам десет пъти повече усилия от всеки друг диригент. Буквално се самоизтезавам и лишавам семейството и децата си от себе си, за да мога поддържам този нечовешки идеал в изкуството“, категоричен е Камджалов.
През 2014 г. НАСА и Международният център по астрономия кръщават на негова име астероид, тъй като казват, че той свързва света на музиката с вселената.
„Зарадвах се спонтанно и детински на това признание. Обичам това, което е над нас. Не го очаквах, тъй като беше нещо невъзможно.“
„Имам изключителен човек до себе си и съм много щастлив. Работя денонощно и съм такъв маниак, че всички около мен заслужават повече. Аз ощетявам хората около себе си. Надявам се във времето да мога аз да бъда по-щедър, търпелив, уважителен и любящ към човека до мен. Той е съдбоносно важен за мен. Без децата и моята съпруга аз ще бъда мощен, успешен, здрав, но нещастен човек. Това е истината, която разбирам през годините. Аз работя за любовта!“
NOVA е медиен партньор на събитието - концерта "Коледна приказка". Емоционалното Коледно пътешествие ще се проведе на на 13 декември в зала №1 на НДК
Редактор: Райна Аврамова