От 18 април всяка делнична вечер в 23.30 ч. зрителите ще могат да гледат комедийната поредица с участието на президента на Украйна
В студиото на „Събуди се“ гостува журналистът Севда Шишманова, която сподели своите виждания за пресечната точка между политика и изкуство и разказа впечатленията си от сериала „Слуга на народа“ и от филмите, предсказващи сблъсъка между Украйна и Русия – „Донбас“ и „Атлантида“.
„Гледах първи сезон на сериала „Слуга на народа“ в момента, в който Netflix го качиха ексклузивно на своята платформа. Трябва да призная, че го гледах с голямо вълнение и с предварителна безпрекословна симпатия към главния герой. Това е така, защото всички ще гледаме този сериал във време, в което „Слуга на народа“ придобива съвсем различен резонанс от този, който обикновено сме свикнали, като медийно и зрителско влияние на подобни продукции. Това е заради войната в Украйна и личността на Володимир Зеленски. Защото преди да го видим като герой в този филм, на практика го видяхме като герой на света. И неговият образ, облечен с тишъртка и всекидневните му видеа, които неистово се борят да получат подкрепата не само на глобалната политическа общност, но и на всеки от нас, на всеки човек, който до вчера едва ли беше чувал името му по света.“
„Слуга на народа”- пророческият филм, изпратил Зеленски в политиката
„Когато гледате сериала, ще видите защо Зеленски прави пробив и тази роля го изстрелва в кариерата. Освен комедийния жанр, който публиката винаги припознава много толерантно, той на практика е една сатира на политическия живот в Украйна, с която Зеленски предлага на аудиторията две неща – първо един сюжет, с който дава на хората в Украйна надежда, че могат да променят политическата си среда, която е корумпирана, олигархична и социално несправедлива. От друга страна, има човек, който може да го направи. И този човек е той. Автоматично се получава така, че рейтингът на сериала става неговия рейтинг в политиката. Това е безпрецедентно в глобалната медийна и политическа среда“, категорчина е Севда Шишманова.
„Не мисля, че изкуството и културата могат да променят директно политиката, но те са оптиката. Но те са увеличителното стъкло на историята, която формира отношението към всичко онова, което се случва. Формира гражданското отношение, отношението на всички, с които трябва да се съобразяват политиците. Дава им възможност да упражняват своите искания, с това, което получават от изкуството. Има два много мощни украински филма, които в момента получават ексклузивна световна дистрибуция. Това е филмът „Донбас“ на украинския режисьор Сергей Лозница и лентата „Атлантида“ на режисьора Валентин Васянович.„Донбас“ беше с ексклузивна премиера в Ню Йорк и Лос Анджелис само преди дни. Лентата е тежка, гротескна драма за това как човешкото същество може да бъде изродено и манипулирано в условията на война, докато „Атлантида“ е пост-апокалиптична картина на това какво следва след войната. В двата случая сблъсъкът е между Украйна и Русия и цената на победата на Украйна в апокалиптичната картина са огромните разрушения. Тези филми са създадени през 2018 г. и 2019 г. Те са номинациите на Украйна за чуждоезичен „Оскар“. Лозница печели „Особен поглед“ за режисура в Кан, а „Атлантида“ печели програмата „Хоризонти“ във Венеция. Тези филми се гледат с буца в гърлото, защото предупрежденията са останали невидяни. Това, което ме потресе в „Атлантида“ е зловещата пряка визуална аналогия – той е сниман в Мариупол и сюжетът му представлява една пост-апокалиптична картина на разрушението - с отсъствието на хора, с разрухата...“
В какво да вярват хората?
„В момента най-важните репортери и информатори за това, което се случва в Украйна, са самите жертви. Тези, които стоят под бомбардировките. Тези, които стоят в бомбоубежищата. Видеата, които ние гледаме, са на хора, които нямат посредник. Тези, които са жертва на агресията на Путин в момента.“
Очаквайте телевизионния сериал „Слуга на народа“ от 18 април в 23:30 ч. по NOVA, както и филма, базиран на неговия сюжет в телевизионната програма на Нова Броудкастинг Груп.
Редактор: Боряна Димитрова