Стартира безплатна онлайн платформа за самоподкрепа и психично здраве за тийнейджъри в България.

Създадената „UNICEF стая“ в рамките на мобилното приложение „Разкажи ми“ помага на младите хора да преодолеят негативните емоции, през които преминават като тревожност, самота, тъга, страх и гняв.

Какво още – питаме Ивайло Спасов, директор „Комуникации“ на UNICEF, Кристина Гълъбова, психолог и основател на „Разкажи ми“ и Тома Манов, който е 17-годишен ученик.

„Аз уча в IX Френска езикова гимназия, в профил „Философия“. Веднага след като разбрах, че има начин да допринеса за създаването на такава добра платформа се записах. Участвах в кратко обучение, което ме подготви как да провеждам интервюта с мои връстници. Задавам им въпроси за психичното здраве, питам ги как им се е отразила пандемията и други. Мненията по тази тема са много разноцветни. Цялостно бих казал, че ми повлия позитивно, защото цялата енергия, която беше затворена в мен – това, че не можех да излизам и да виждам приятелите си, се превърна във форма на креативност. В хода на проекта разбрах, че хората се справят по най-различни начини с това. Аз бях от по-благоприятните случаи. Но има и такива, на които това се е отразило на психичното здраве. Посоката като цяло е била негативна“, разказва Тома Манов.

Какви са въпросите, които задаваш и анонимно ли е интервюто?

Анонимността на интервюираните е запазена. Сред въпросите са: „Как те биха определили понятието „психично здраве“? „Какъв е човек с добро психично здраве?“, „Как му се е отразила пандемията?“, „Какви са отношенията в семейството му?“, допълва младежът.

Госпожо Гълъбова, какво всъщност означава да си в добро психично здраве?

„Проучването показа, че голяма част от тийнейджърите са започнали да изпитват тревожност по отношение на бъдещето. Всички неща, които се случиха с тях, създадоха несигурност, която сама по себе си води до стрес, безпокойство, понижено настроение, ниска самооценка. Дори до проблеми в отношенията в семейството, приятелската среда. Подходът, който имаме в „UNICEF стая“ е малко по-различен. Младите хора са на мобилните устройства. Оттам дойде идеята да създадем мобилно приложение, в което да могат да търсят самоподкрепа, в което могат да намерят различни полезни за тях ресурси. Да отговорят на въпросите, които ги вълнуват. Има и различни упражнения за самопомощ. Те им помагат да идентифицират тези мисли и емоции, които ги възпрепятстват да се чувстват добре. В приложението има и много аудиозаписи – дихателни практики, медитации, релаксиращи техники, които помагат на децата да свалят безпокойството. Да имат едно защитено пространство, където да провеждат своя процес по себепознание и релаксиране. И то да е с тях, в телефона им, винаги когато имат нужда.“

Как от кампанията „Разкажи ми“ се стигна до тази „UNICEF стая“ и значи ли това, че проектът търпи развитие?

„Темата за психичното здраве търпи развитие. То значи различни неща за всеки от нас. Не само за хората, които имат психично заболяване, но и за тези, които минават през своите страхове, несигурност, тревожност. А това сме всички ние! Затова си говорим за превенцията и профилактиката на здравето. Затова имаме много материали за родителите, не само за тийнейджърите. Като тук визираме групата от 14 до 24-годишна възраст. Защото статистиката показва, че 50% от психичните проблеми се отключват до 14-годишна възраст. 75% се отключват до 24-годишна възраст. Тоест това е златният прозорец на възможност да помогнем на тези млади хора да изградят увереност в самите тях, емпатия, възможност да си стъпят на краката, да бъдат в хармония със самите себе си. И да знаят, че има кой да ги чуе. Само за първите два дни след като пуснахме приложението в Деня на психичното здраве – 10 октомври, вече има няколкостотин сваляния, няколко хиляди влизания. А това показва, че има интерес и има осъзната потребност да се търси проверена информация. Призоваваме родителите и децата да си свалят приложението. Да влязат в „UNICEF стая“, тя е безплатна и анонимна. Да дават обратна връзка, за да я променяме спрямо това, което е важно за тях. На всеки две седмици в приложението ще бъде качвано ново съдържание. Ще има нови фукнционалности, а те ще получават известия. Така че това е едно пътешествие, на което тръгваме заедно“, пояснява Ивайло Спасов, директор „Комуникации“ на UNICEF.

 

Редактор: Боряна Димитрова