Какви иновации и технологии ще видим на предстоящия форум в София на 28 юни в НДК?

В бъдеще ще е все по-трудно да се доверяваме на сетивата си. Вижте бъдещето и научете как да се адаптирате на Webit - предстоящият форум за иновации в София, който ще се проведе на 28 юни в НДК. Повече за събитието разказва инвеститорът, предприемач и визионер д-р Пламен Русев в студиото на „Здравей, България“.

„Тази година се фокусираме основно върху изкуствения интелект. Наблюдавайки новините може би е по-добре изкуственият интелект да замени естествения. Когато не можеш да се довериш на сетивата си, тогава всъщност на какво се доверяваш? Как изглежда живота ти в един социум като бизнес или професионално развитие? Ние организираме Webit вече 15 години и всеки път казваме „ще“, но всъщност то вече „е“. Нещата се случват“, определя фокуса на предстоящия форум д-р Русев.

Крие ли опасност изкуственият интелект?

„Ние сме по-слаби от лъвовете, но на практика доминираме като основния и силен вид на пранетата. Това е защото сме свързани помежду си. Това което прави изкуственият интелект по-силен от нас, е неговата постоянна свързаност навсякъде по света, в реално време. Това ни поставя в условия ние да играем ролята на Господ в момента. Създаваме нещо, което е по-свързано от нас и което ще го направи по-силно от нас. Не говорим за натрупаните знания. Въпрос на държавна политика е да защитиш държавата и възможностите за развитие в краткото бъдеще напред. По това ще се различава бъдещето на държавите. Ние от 15 години казваме, че технологиите дават конкурентно предимство, но България е може би една от последните държави в света за съжаление. Ние сме на последно място в Европейския съюз в сферата на инвестиции и то при страхотните хора и невероятни таланти, които живеят в страната. Показват се много хора с медали, но я няма държавата. Тя сякаш не съществува, тъй като не създава дългосрочна инвестиционна политика. Без това неща няма как да се справим с предизвикателствата на технологиите. В България ще бъдем само ползватели ако не се фокусираме върху технологиите. Затова в Webit искаме да покажем как да се адаптират хората“, разказва визионерът.

Какви последици да очакваме от изкуствения интелект в близко бъдеще?

„Ще изчезнат много професии, например адвокатската професия. Изкуственият интелект ще пише договори, ще помага при съдебни спорове, защото ще дава цялата перспектива, на това, което се е случило досега. Също така хора, които работят с бази данни, шофьори, лекари, които се занимават с първоначален скрининг и диагнози… Например, сега отиваме при един лекар, който на базата на опита си трябва да каже какво ви се случва, но има здравни системи, при които има 50% лекарска грешка. Изкуственият интелект вече прави невероятни картини, пише стихове, но хората ще останат хора. Ще ни се случат много неща напред във времето. Преди 10 години бях публикувал една статия, в която казвах, че хората след 100 години ще се различават от нас повече от колкото ние се различаваме от шимпанзетата. Повечето бяха изненадани и невярващи в твърдението, но хората, които ще дойдат на 28 юни на Webit ще видят как ще се промени бъдещето на всяка една професия. Ще видят как ще се промени здравеопазването, забавленията като театър, телевизия и др. Имаме нужда от този изкуствен интелект и със сигурност имаме нужда от повече интелект“, коментира инвеститорът и предприемач.

Готови ли сме да посрещнем изкуствения интелект?

„Социалните отношения със сигурност не са готови пред новите икономически реалности. Но винаги е било така и трябва да наваксваме. Забраната е нещо странно, защото една държава ще го забрани, а друга ще го развие повече. Забранилата държава ще бъде в ситуация не само на догонване, а на липса на възможности пред тях. Това е състоянието в момента в България. Без да сме забранили нищо, ние нямаме политика да го развиваме“, е коментара на Пламен Русев за възможностите за развитие.

„Щастлив съм, че на форума ще присъстват огромно количество професори, приятели, създатели на компании. Отделно в София Webit организира един глобален инвестиционен форум. Ние от 15 години заместваме държавата. Ще кацнат няколко десетки трилиона долара, защото идват най-големите финансови корпорации в света, които инвестират в бъдещето. Когато хората, които управляват десетки трилиона долари инвестиции кацнат в София, ние ставаме световна новина за всички световни медии. Това не се е случвало досега в региона.“

Редактор: Райна Аврамова