Кампанията е против насилието над жени, момичета и момчета

Гости в студиото на „Здравей, България“ са Дани Колева и Боряна Гидикова от УНИЦЕФ България, които говорят по темата за насилието, агресията и затова, че тя е дълго време неглижирана и дори приета от обществото. Как УНИЦЕФ се включва в инициативата за създаване на условия и гарантиране на достъп до специализирани услуги за деца, жертва на насилие?

Данните показват, че през 2022 г. са идентифицирани 756 случаи на домашно насилие в България. В 542 случая от тях пострадалите са деца. УНИЦЕФ работи за превенция на насилието и закрилата на децата, жертви на насилие и техните родители. Организацията създава центрове „Зона ЗаКрила“ в големите областни градове.

„Ние не сме спирали да разказваме за такива случаи. Работим заедно с правителството и общините на места по тези проблеми. В три града - Шумен, Монтана и София вече има „Зона ЗаКрила“, които са специализирани пространства, където под един покрив децата и семействата имат пряк достъп до специалисти, обучени да работят по темата за насилие. Заедно с NOVA започваме кампания да продължим работата в още три града в страната – Варна, Ямбол и Кюстендил. Според статистиката в 73% децата са най-засегнати от насилието и то това са само регистрираните, обявените и драстичните случаи. Останалото остава невидимо“, споделя Боряна Гидикова, говорител на УНИЦЕФ България.

„Всеки може да потърси закрила и подкрепа. В момента има възможност за промяна на законовата рамка, по-добра координация и прилагането на тези мерки, които бяха обявени от четирите ключови министерства. В България и до момента се полагат усилия в областта на превенцията. Имаше огромни празноти, които се запълва прави се крачка напред. Фокусът на УНИЦЕФ България е да подкрепи създаването на такива специализирани центрове и услуги, където да предложим комплексна подкрепа. Под един покрив ще се работи с психолог, социален работник, юрист, които да отговорят на нуждите на пострадалия комплексно. Няма как да се преборим с насилието, ако няма промяна в обществените нагласи и без ефективно прилагане на законите, както по отношение на изпълненията на наказанията за извършителите. Това също е вид превенция. Различното е, че на областно ниво ще се правят такива неща“, допълва Дани Колева, програмен директор „Закрила на детето“ в УНИЦЕФ България.

Редактор: Райна Аврамова