Шампионите по химия, биология и физика, заедно със съоснователя на най-новата международна олимпиада, разказват повече за успехите на България
Децата на България са повод за гордост на всички олимпиади по природни науки. Медалистите Виктор Лилов (химия и биология) и Гео Калфов (физика), заедно с Елена Маринова са гости в студиото на „Събуди се“, където разказват повече за успехите си и как се организира Първата международна олимпиада по изкуствен интелект. Виктор е единственият олимпиец по химия и биология в света, който в една година печели златни медали по двете дисциплини.
„Във всички олимпиади правилото е същото както и при спортната. Важно е да сме упорити и да ни харесва предмета“, категоричен е Виктор Лилов.
„Аз от малък се интересувам от физика. Първо беше научно-популярно, а след седми клас по-строго научно. Започнах да участвам на олимпиади на национално, а по-късно и на международно ниво“, разказва за запазването си по природните науки Гео Калфов, бронзов медалист на Международната олимпиада по физика. „Когато не се занимавам строго научно с физика обичам да чета неангажиращи неща. Разхождам се, много обичам да играя шах и да се срещам с приятели.“
Двамата медалисти споделят, че всеки ден учат нещо, което им харесва и това е начинът да се подготвят за следващите олимпиади.
Елена Маринова е един от организаторите на първата международна олимпиада по изкуствен интелект, която се проведе в Бургас. България е на само домакин, но и инициатор на събитието.
„Петима българи сме основателите на тази Олимпиада. Тя е третата голяма олимпиада, след тази по информатика и лингвистика. Три от големите олимпиади за ученици в света са основани в страната ни, поради което много се гордеем от този факт. Не очаквахме интереса, който предизвикахме. В началото тръгнахме с около десетина отбор, а приключихме с над четиридесет от 6-те континента. Беше предизвикателство и за Бургас по време на летния сезон. Благодарим за съдействието, а също така и на спонсорите, които ни помогнаха. Наш генерален спонсор бе Google, които е тригодишен спонсор на олимпиадата и ще останем с тях и в бъдеще. Сред златните ни спонсори са Института по изкуствен интелект в Абу Даби, който е един от най-мощните институти в света. Щастливи сме, че имаме и български спонсор – VIVACOM, които се включиха не само финансово, но и с всякаква подкрепа. буквално копаха и сложиха допълнителна оптика на местата, в които се случваше олимпиадата. Благодарни сме на всички, които ни подкрепиха в един експеримент, които се оказа изключително успешен“, каза Елена Маринова, заместник председател на управителния съвет на Сдружението на олимпийските отбори по природни науки.
Кои са последните постижения в областта на изкуствения интелект?
„От гледна точка на олимпиадата, имаме медали и в научния, и в практическия кръг. Могат да участват до два отбора от държава и нашите се представиха изключително добре. Момчетата и момичетата от цял свят поставиха основите на нещо голямо. Следващият домакин на олимпиадата е Китай и очакваме още повече да се вдигне нивото. Но нашите деца се представят много добре на всички олимпиади. През тази година имаме не само двамата медалисти, които за до мен, но имаме медалисти в областта на математиката, лингвистиката и др. В момента се провежда олимпиада по астрофизика в Бразилия. Не е самоцел създаването на олимпиади, а цялата среда създаде необходимостта от тази олимпиада. Тя отваря и дискусия, в която да се даде отговор на страховете на хората от изкуствения интелект. Показахме как изкуствения интелект и изкуството, в лицето на Мария Илиева, могат да работят заедно. Изкуствения интелект е един мощен инструмент, който е в нашите ръце и можем да контролираме и използваме за добро“, допълва Маринова.
Трябва ли да се страхуваме от изкуствения интелект?
„Изкуственият интелект е навлязъл в голяма степен живота ни, но в областта, в която се занимавам не смятам, че хората могат да бъдат изместени от него в скоро време“, е мнението на Виктор Лилов.
„Според мен, посланието, което трябва да отправим е, че хората трябва да продължат да допринасят самите те като качества – интелектуално или например в спорта. Така самите те ще си гарантират, че няма да бъдат заменени от изкуствения интелект в професиите си“, разсъждава Гео Калфов.
Редактор: Райна Аврамова