Предприемачът разказва за своето разбиране за бизнеса и за уроците, научени по пътя

Ивайло Пенчев e eдин от най-успешните предприемачи в България. Само за 2022 г. основаните от него компании са направили над 220 млн. лв. оборот и 25 млн. лв. печалба. Пенчев обаче е човек, който след всеки изкачен връх, гледа към следващия. Днес Пенчев е познат с глобалната империя за катерачни стени „Уолтопия“. 

„Не съм най-богатият човек. Има супер по-богати хора, които щом са по-богати, най-вероятно са създали повече стойност. Според мен това е мярката за стойност. Щом хората са ти платили много пари, значи ти си създал много добро“, споделя предприемачът.

„Аз никога не съм имал бизнес амбиции. То е било от недоимък съм ставал бизнесмен. Ние ходехме на ученически бригади и тогава ни плащаха. А пък лятната ваканция съм работил на строежите. Живеeх в един квартал Пишмана в Търново, който беше в процес на строеж. Ние бяхме в третия блок. И покрай нас се строеше. И си спомням, че ходех да работя на едни строежи, ама за малко, защото не ми стигаха силите", разказва за далеч по-семплите си цели в началото Пенчев.

Години след тежките колички с пясък Пенчев изгражда своето разбиране за бизнеса.

„Хората, всичките като са бедни искат да изкарат пари. И един от начините е да правиш бизнес. Бизнесът просто е бета работа. Организираш повече хора да свършат една работа заедно.

В „Успехът: Forbes по NOVA” Мария Бакалова за пътя към голямото кино

Първо основава компанията за производство на опаковки "Екстрапак". После превръща хобито си да се катери в бизнес.

„Хората се катерят, защото им е кеф, защото са маймуни в гена си. От маймуните произхождаме, кеф ни е да се катерим. Бизнесът не е маймунско занимание. Като стартирахме това беше една много малка индустрия. Тя сега не е много голяма. По-добри сме от останалите фирми в нашите занаяти. В продуктово отношение сме по-добри, нали така, със съществена категоричност. По-добър продукт имаме, по-добър сервис имаме. По-грижовни сме към хората, към клиентите си.

Ивайло Пенчев извежда тази малка българска компания от почти неизвестен локален играч до глобалния връх в своята индустрия. На 9 май 2020 г. обаче се случва нещо, което рязко го приземява. Става катастрофа с малък самолет и бизнесменът се потрошава. Но катастрофата се оказва най-големият му житейски урок.

В „Успехът: Forbes по NOVA” Свилен и Константин за транспортните услуги на бъдещето

"Аз можех да не съм сред живите. Или пък можех да съм жив, обаче на количка. И тогава докато бях в болницата, имах време да философствам, защото имах оправдание да не работя", си спомня Ивайло. Той знае, че може да си почива повече, но това не го изкушава. "Що пък не спра да работя и не започна просто да си карам кайта и да си летя с там с хвърчилата. Но имам желание да съм важен в тоя свят, да не съм просто един забавляващ се субект. Важно е да имаш импакт, да можеш да променяш света, да влияеш да променяш света, да имаш властта да променяш."

В неговия свят хората в бизнеса се делят на две групи.

„Едните са хора, които създават стойност. Дали създават 100 лева стойност или 100 милиона лева стойност, те са една категория хора. Те са добри хора. Има една друга група, които консумират стойност. Те не могат да създадат стойност. Някой трябва да работи, да им дава пари, за да могат те да са живи. Това са тези паразитите", разсъждава предприемачът.

Ивайло Пенчев винаги се е стремял бизнесът му да носи стойност. И това е пример, който иска да предаде на българските предприемачи.

"На българските компании, мога да споделя с тях, че е съвсем възможно да тръгнеш от България и да имаш световен успех. Да си най-добрият на света…"

Очаквайте поредицата „Успехът: Forbes по NOVA” всяка събота в „Събуди се“ по NOVA

Редактор: Райна Аврамова