В „Успехът: Forbes по NOVA” проф. Ана Пройкова, която живее чрез физиката и познанието
Изследователката разказва повече за живота си посветен на науката, за любовта й към физиката и как се постигат най-високите успехи в научния свят
Повече от 50 години проф. Ана Пройкова е посветена на науката. На 73 години тя е сред добре познатите имена в сферата на физиката. Проф. Пройкова вярва, че човек живее чрез познанието, а науката е именно това. Семейството ѝ, в което по-голямата част по майчина линия, са музиканти, се надява, че тя ще тръгне по техния път. Още на 5 години Ани започва да свири на пиано и така до 9-и клас, когато взима всички изпити в музикалното училище. Баба й вярва в таланта й и е искала тя да поеме по нейния път.
"Леля ми е оперна певица и преподавател по музика, вуйчо ми е художник и цигулар, баба ми е китарист. Ако човек има музикална дарба, е лесно. Аз нямам кой знае каква от моя гледна точка, защото ако съм имала, нямаше да спра със свиренето", разказва за изборът й да се отдаде на науката Ана. "Вуйчо ми каза: „Музикант майка не храни и семейство, ама ти това, което ще го правиш, ще можеш ли някой друг, дори и себе си да изхраниш…баба беше много обидена", допълва тя.
В „Успехът: Forbes по NOVA” Силвия Павлова за българската биокозметика, превзела световния пазар
Но въпреки това тя продължава образованието си в Софийски университет, където записва физика. С помощта на своите преподаватели през 1972 г. проф. Пройкова влиза в една доста непозната за нея област, която ще предопредели животът й напред.
"Моят път беше предопределен към Дубна. За мен това беше един ясен път, че трябва да отида там, не за по-дълго от 3 месеца, но човек не може да остави малкото си дете…а не може да го вземе със себе си, защото мястото е малко особено", разказва проф. Пройкова.
В „Успехът: Forbes по NOVA” Магърдич Халваджиян за уроците на успеха
Когато се насочва към физиката, тя все пак получава подкрепата на най-близките си. Още като студентка в четвърти курс тя вече има 1 син, а съпругът ѝ, с когото имат брак вече 51 години, се оказва най-голямата ѝ опора. Тя бързо осъзнава и че, за да си професионалист, трябва да принадлежиш към даден кръг. През 1994 г. я класират за стипендия „Фулбрайт“ за изследователи. На 1 януари 1995 г. пристига в University of Chicago. Проф. Пройкова вярва, че човек живее, докато работи. През годините се е замисляла няколко пъти дали да се пенсионира, но страстта към науката я връща към работата.
"Когато кажеш, че се занимаваш с наука, това означава, че се занимаваш с това да разшириш своите и на останалите хора познание. Това е спонтанна необходимост да научиш нещо, което не ти е ясно, което ти е интересно, което ти пречи или което ти доставя удоволствие, но не можеш да разбереш защо", споделя ученият.
В „Успехът: Forbes по NOVA” Ивайло Пенчев за глобалната империя за катерачни стени
Днес тя ръководи лабораторията за високопроизводителни изчисления в София Тех Парк, преподава на студенти в Софийския университет, участва в научни конференции и помага на младите си колеги да вървят смело по пътя на науката, технологиите, инженерството и математиката. Големите успехи в науката не остават незабелязани и от най-голямата бизнес медия в света. В началото на 2022 г. глобалното издание на Forbes селектира Ана Пройкова в „50 над 50“ за Европа, Близкия изток и Африка.
Каква е формулата на успеха ѝ?
"Физиката в България е на високо ниво, особено във Физическия факултет, защото имаме млади хора. Ние сме двойствени по природа, такава е природата на всичко, дуализмът, но за да го опишеш, имаш нужда от 2 неща – да кажеш къде се намира обектът, а другото е да кажеш какво е състоянието му на движение", категорична е професорът по физика.
Очаквайте поредицата „Успехът: Forbes по NOVA” всяка събота в „Събуди се“ по NOVA
Редактор: Райна Аврамова