Предприемачът разказва за интереса си към киберсигурност и за основаването на компанията SoCyber за проверка на информационната сигурност и управление на уязвимости
Страст към темата за киберсигурността, която 32-годишният Красимир Коцев развива още като ученик. Той е запален да променя дадена среда към по-добро и експлоатира потенциални скрити проблеми, които никой друг не може да открие. След като завършва, Красимир започва работа веднага и съвсем естествено избира нещо, което отговаря на професионалните му интереси. В някакъв момент работата му налага и комуникация с клиенти, екипи, участия в събития и конференции.
„Аз започнах да уча Компютърни мрежи още в гимназията. И там се запалих по хакерството…Но моята страст към това нещо се появи, може би, около 14-годишна възраст, когато започнах да експериментирам, да се опитам да пробия различни мрежи, акаунти в разни платформи и с цяло от любителски интерес, с цяло да победя системата. Естественият път беше след това създаването на компания, която специализира именно в етичното хакерство“, разказва за първите си стъпки в компютърните науки Коцев.
Така през 2018 г. Красимир основава компанията SoCyber за проверка на информационната сигурност и управление на уязвимости. Началото не е никак лесно – това е и най-голямото предизвикателство при създаването на бизнеса.
„В момента на стартирането разполагах с 1000 евро капитал. Напуснах предишната компания, в която работех в петък и стартирах компанията в понеделник. И трябваше с този капитал да живея няколко месеца и да извършвам дейност без да мога да обезпеча заплати на служители, без да мога да си позволя да закупя скъпоструващ софтуер и хардуер. Когато започваш един стартъп, ти трябва да си всичко. Така че аз просто не спях“, споделя трудностите си, като в началото е съпроводено с два критични момента, в които компанията му е на път да фалира, при това с първите си наети служители.
Но през следващите години бизнесът бележи значителен растеж, като за 2024 г. дружеството на Коцев има оборот от над 1.7 млн. лв.
В „Успехът: Forbes по NOVA” шеф Иван Манчев с рецепти за предприемачество
„В момента сме екип от 20 човека, работим като за 200. Много е важно в малката компания всички да са изключително интелигентни, запалени по идеята, да вярват истински в това нещо, че то може да се случи и че може да реши някакъв реален проблем в обществото“, разкрива повече за компанията си предприемачът.
Колкото до проблемите пред бизнеса в сферата на сигурността, екипът забелязва, че компаниите не работят върху отстраняването им. Причините са няколко, но затова и предприемачът решава да създаде платформа за управление на рисковете в реално време. Кикимора е пусната официално през 2022 г. За създаването на платформата помагат грант от Европейската банка за развитие и финансиране чрез заем в размер на 150 хил. евро през фонд за рисков капитал. Вече има осигурени 993 хил. евро като част от рунд за набиране на капитал с цел експанзия на външни пазари.
„Масово компаниите по света не могат да управляват риска, въпреки, че инвестират страшно много средства в защита от хакерски атаки, в следствие на което обикновено звънят и казват хакнаха ни, помагайте. Към момента имаме клиенти от България, Великобритания и САЩ, като към настоящия момент правим експанзия към Мина региона и се появи една доста интересна възможност за експанзия в Африка“, коментира Белият хакер Красимир.
Как вижда себе си в близко бъдеще и съжалява ли за нещо?
„Аз горя в киберсигурността, това е нещото, което създава искра в мен…Пътят, по който съм тръгнал, е точно този, по който искам да вървя. Пожелавам на всички хора, които имат амбиция да развият нещо, да не се спират пред ограничения. Да не се спират, когато някой им каже как ще го направиш, ти нямаш капитал, ти нямаш служители, ти не разбираш. Ако имате мотивация и желание да направите нещо, просто го направете“, категоричен е Красимир Коцев.
Очаквайте поредицата „Успехът: Forbes по NOVA” всяка събота в „Събуди се“ по NOVA
Редактор: Райна Аврамова