Основаната от него и съдружникът му Владимир Койлазов компания е световен лидер в 3D визуализациите
С награда „Еми“ в едната си ръка, технологичен „Оскар“ в другата и няколко статуетки на Forbes зад гърба си, Петър Митев знае какво е успехът. Основаната от него и съдружникът му Владимир Койлазов компания е световен лидер в 3D визуализациите. Технологията им се използва в над 100 холивудски продукции и в почти всички архитектурни студиа по света.
„Късметът не чука на вратата на всички нас всеки ден. Не го разбираме, не го виждаме, не го разпознаваме. Ако човек се готви, в един момент ще му се отвори голяма възможност, но той ще я разпознае и ще се възползва. Това ще е големият късмет за него. Съответно, да си казваме, че проблемите са по-големи от нас и никога не сме достатъчно подготвени, е пораженчески подход. Моят подход е бъди готов за всичко, което може да ти надуе платната и да те избута напред, но ти трябва да си опънал платната.
Попътният вятър на бизнес развитието, преди 3 години води до сливането на българската компания Хаос Груп с немската Enscape. Новите възможности от тази сделка поставят компанията на пазар за милиарди долари. Петър Митев обаче гледа стратегически не само към развитието на бизнеса, но и към решаването на проблеми в българското общество.
„Много малко са темите в България, в които влизате в произволно помещение, и всички ще се обединят около това колко зле е образованието. Резултатите, както всички знаем, са катастрофално плачевни. Това означава, че каквото и да направим, то ще е положително. Каквото и усилие да се направи, то ще даде някакъв резултат.“
Ето защо той основава фондация, с която да осигури образователни възможности за децата в малките населени места.
„Човешкият талант е пръснат равномерно по цялата планета. Талантът не знае граници, не познава общини, градове и това, което дава шанс да децата в големите градове, по-често отсъства в малките такива.“
Започват с извънкласни занимания по роботика в Бургас.
„Голямата оранжева фондация“ си е поставила за цел това цялото образование и занимания да са безплатни за децата. Финансирането го осигуряваме ние. Именно да дадем на всяко едно дете шанс да се занимава с роботика, независимо дали родителите имат финансова възможност, или не. Когато видиш хора в неравностойно положение да дойдат и да дадат шанс да дете, което никога през живота си не е имало възможност да се докосне до скъпа техника, скъпи играчки, те изведнъж тотално променят начина, подхода си към този проект. Това са вече първите малки победи. Но за мен най-голямата цел е когато дойде моментът за тяхното образование в университетите, и се окаже, че топ университетите и топ работодателите ще искат тези деца да работят при тях.“
Петър Митев развива фондацията с 15-годишен хоризонт напред във времето. Финансира дейността със собствени средства, създава и партньорства с местни бизнеси и институции, така че заниманията да бъдат безплатни за децата. А преходът от бизнеса към неправителствения сектор изисква известно напасване.
„Аз съм човек от бизнеса, казано с други думи, аз гледам резултатите. Какво ще се говори, какво ще се направи, няма значение, ако не си постигнал резултати. Всички ние сме с нагласа, че трябва да правим бизнес и автоматично приемаме за даденост какво представлява успехът – повече деца, повече родители, да напълним фунията, съответно, има един парадокс в случая, че колкото повече деца достигнем, толкова по-скъпо ще ни струва това.“
Въпреки това, плановете на фондацията са за развитие на 10 нови центъра и програми по още предмети. А най-голямото предизвикателство пред мащабирането на идеята е откриването на правилните хора.
„И все пак идвайки от бизнес, в който ние от 20 години имаме проблеми с това, не е нещо ново, не ме учудва, не ме изненадва, но в края на краищата, ние се борим за това – да изграждаме хора, тези деца да ги изградим като личности, които да стъпят в ролите си след 15-20 години в това общество и дадат нещо, което ще им даде смисъл да съществуват и да помагат на това общество.“
Очаквайте поредицата „Успехът: Forbes по NOVA” всяка събота в „Събуди се“ по NOVA.
Редактор: Боряна Димитрова