Организацията има специална програма за подкрепа за независим и самостоятелен живот за всички деца, непридружени бежанци и деца, които са изхвърлени от обществото и семейството

Представете си, че в страната ви има война. Че тя е причина да загубите всичките си близки. За да спасите живота си, сте принуден да избягате. В неясна посока, към непозната страна. Представете си, че сте загубили всичко и всеки, когото познавате. Останали сте сам на света и зависите от произвола на съдбата, благоволението на случайни и милостта на Бога. А сега си представете, че освен всичко това – сте и дете. Защото такава е съдбата на 2 120 деца, пристигнали у нас само за 8 месеца през изминалата година, като 300 от тях са на възраст до 13 години. Те са преживели бомбардировки, болести, глад, раздели, тежък път… 

Някои от децата на войната са поставени под натиск от родните си семейства за намиране на работа, изпращане на средства и оцеляване на всички в критичната ситуация. Една от малкото надеждни подкрепи за непридружените деца бежанци е SOS Детски селища. В студиото на „Социална мрежа“ е Валерия Георгиева, национален изпълнителен директор на SOS Детски селища, която разказва повече да каузата на организацията.

„SOS Детски селища България дава шанс на уязвими деца да растат в среда на любов и сигурност. Разказваме една история за дългия път от Афганистан до България, изпълнен с лишения, упоритост, воля и надежда. В ефира на NOVA NEWS разказваме историята на двама братя – Махамад и Фида, които преди няколко години като малки деца, без родители се озовават в България.

Мохамад Азизула е бежанец от Афганистан и идва в страната ни преди 3 години. За момента учи в гимназия 11 клас, но едновременно с това работи като професионален бръснар след училище. А след заниманията и работата си тренира. С помощта на SOS Детски селища в страната ни вече е и неговият брат след шестгодишна раздяла. Мечтата на Мохамад е да помага на хората и един ден да стане пилот.

„Много благодаря на SOS Детски селища, защото те са първите, които ми помогнаха. Бях много притеснен за брат ми, защото в Афганистан положението е много зле. Когато излизаш сутрин от дома си не знаеш дали ще се прибереш жив вечерта. Беше трудно да дойде брат ми тук, защото сме без паспорти. Минахме границата и бяхме без храна, вода и на студ. Минах през държавите пеша, а да дойде брат ми ми помогнаха от SOS Детски селища. Организацията ни помага за мястото, в което живеем, за курс по български и английски език, за шофьорска книжка, за училище и за всичко друго. Когато кажа, че искам нещо да науча или да правя, ми помагат. Никога не казват не“, разказва за помощта си, която е получил от SOS Детски селища Махамад.

„SOS Детски селища България има специална програма за подкрепа за независим и самостоятелен живот. Програмата е за всички – за деца, непридружени бежанци и за български деца, които са бил под наша закрила“, споделя Валерия Георгиева.

„За съжаление военните конфликти, гладът, болестите в света не престават и според официалната статистика има много деца, които са под 13 години. България е като първата страна на границата на Европейския съюз трябва да се замисли какво прави с тези деца, които влизат при нас. Дълга е веригата от събития и документи, които са нужни на държавата свързани с тези деца. Една голяма група от децата под натиск на семействата си да изпращат пари, третират България като транзитна страна. Целта им е да достигнат до някоя от страните в Западна Европа. SOS Детски селища България пое управлението на кризисен център в Русе от миналата година, където са настанени само такива деца – бежанци. Бюрократичната пътека е сложна и дълга. Партнираме си с Международната организация за мигрантите и Полицията, която е първия орган, който посреща тези деца на границата. Трябва да се научим да си сътрудничим, за да постигнем най-доброто за тези деца. Освен директната грижа, като настаняване и подкрепа което като трошичка на фона на цялостната грижа, много е важна застъпническата дейност. За нея работим в сътрудничество с различни държавни институции и организации, но дори и в такъв малък случай като конкретния – да съберем двама братя“, разказва националният изпълнителен директор на SOS Детски селища.

В какво състояние идват децата бежанци у нас?

„Психическото им състояние е тежко. Те са герои, преминали през тежък път и избягали от криза, война, насилие, глад… Успокоени са от факта, че имат сигурност, но травмите от преживяванията им в родните страни и по пътя, си стоят. Също така културната промяна, изисква усилие и от двете страни. След като оправим документалното състояние е важно да им дадем психосоциална, здравословна и езикова подкрепа. Това изисква време. Всички деца в SOS Детски селища са с травми – някои са бежанци, а други изхвърлени от обществото и семейството. Затова работим и в областта на превенцията. Децата да не бъдат изоставяни и да не идват при нас за грижа“, разкрива повече информация за децата Георгиева.

Тя разказва, че съществува тенденцията децата да бъдат използвани като мост, чрез който родителите също да дойдат в Европа и се извършват дейности за обединяване на семейства.

„Героите са нашите колеги на терен, тъй като те са посветили работата на усилията и подкрепата. Това им коства емоционален резерв и при нас прегарянето е професионална болест, но каквото и да ни коства финалът и резултатите са за добро“, категорична е тя.

NOVA е медиен партньор на SOS Детски селища България

Редактор: Райна Аврамова