Налягането в аквариума е голямо и се изискват големи физически усилия, за да може куклите да се движат във вода

Русенският драматичен театър показва за първи път у нас куклен театър във вода. Това е първата подобна постановка, съчетаваща драматичното и кукленото изкуство, която се прави у нас.

 

\"Малката русалка\" е първата режисьорска работа на Евгения Явашева, която е направила драматизацията на текста и е автор на сценографията. Тъй като по образование е куклена актриса, тя е решила да направи спектакъл, в който да съчетае куклен и драматичен театър.

 

Режисьорът разказва, че идеята за представлението зрее в главата й от години. Нито един от актьорите не е хващал досега кукли. Само за един месец драматиците успели да овладеят сложните техники и най-вече огромното предизвикателство да водят куклите в пълния с 450 литра вода аквариум, където настроение създава остроумното, малко раче.

 

Налягането в аквариума е огромно и се изискват големи физически усилия, за да може куклите да се движат във водата и да изразяват своите емоции. Най-големият помощник на Евгения Явашева в работата по \"Малката русалка\" е бил синът й, който е едва на 4 години.

 

Постановката \"Малката русалка\" по приказката на Ханс Кристиан Андерсен е адресирана както към децата, така и към техните родители.