Децата са спечелили престижен конкурс на НАСА с проекта си за космическа колония...

Ученици от Варна печелят второ място в престижен конкурс на НАСА в конкуренция с 300 проекта от цял свят. Екипът на варненската обсерватория впечатлил американските специалисти с идея за уникален дом в космоса за 10 хил. души.

Идеята за космическата колония дошла от научнофантастичните филми, а цялостното й разработване отнело месеци.

Атанас Ковачев, който е в 9-ти клас и участва в проекта, го описва така:

„Комбинация от цилиндър и торос, който изглежда като геврек, общо взето – тази форма предполага най-много хора да могат да живеят на най-малко пространство. В цилиндъра ще живеят основно хората, там ще е основното население от 10 хил. души. В горния рейд от тороси ще има хотели и зони за развлечение. В долната част ще бъде индустриалната зона, там ще има заводи, ще бъде производството и ще се държат стоките."

Екипът ученици е избрало точка в космоса на еднакво разстояние между земята и луната за космическата колония. Така тя няма да се влияе от гравитацията на големите тела около нея.

Авторите на проекта са поканени да го представят лично на конференция в НАСА на 24-ти май. Заради липса на средства, децата едва ли ще се възползват от поканата.

Репортер: Искра Урумова