Екип на Нова ТВ потърси истинската формула на приготвянето му с помощта на международни експерти...
Преди броени дни кабинетът излезе с решение за айряна - така може да се нарича само консистенция, в която вода и кисело мляко са в съотношение едно към едно, а солта е не повече от 0,8%. След като въпросите за напитката занимаха дори българските министри, екип на Новините потърси истинската формула на приготвянето му с помощта на международни експерти от страните, създали това питие.
Първа спирка - турското сърце на женския пазар. В родния дом на Байрам в Анкара, айрянът е на особена почит. Според него най-хубавият айрян се прави в град Ван, а ето и рецептата: 50 на 50 е съотношението между водата и млякото, към което се добавя 20 грама сол на килограм.
От Турция се отправяме директно към Армения или по-скоро към арменски ресторант в София, където майстор-готвачът приготвя традиционната напитка пред очите ни: „Взимаме една кофичка кисело мляко, което е 400 грама, разбъркваме и слагаме точно толкова вода. Сега гледаме гъстотата - трябва да тече нормално, да капе."
У нас, оказва се, стандарт за айряна е въведен още през 60-те години. Рецептата фигурира в националния рецептурник, разказва ни Асен Чаушев - боен кадър на „Балкантурист". „Стандартът твърди, че трябва да се разбие млякото с водата в съотношение 1 към 1.30 - горе-долу - наполовина. Тогава ние нямахме 0,1 % масленост, общоприетата масленост беше 3,5 - 4%" сподели Асен.
В рецептата, за разлика от тази, оповестена след последното заседание на кабинета, не се споменава нищо за сол.
Ако се върнем там, откъдето започнахме - за турците тайната на айрана се крие не толкова в продуктите, а в начина на разбиване.
Репортер: Яна Николова
Гледайте цялата централна емисия на Новините на Нова на сайта на Nova Play.