Според пресмятания, методът може да задоволи потреблението на българите за 200 години напред.

Български учени разработват метод за производство на ток от сероводород. Отровният газ ще бъде извличан от Черно море, където той е в изобилие. Родните специалисти работят над неизвестна досега горивна клетка, която да превръща газа в електроенергия.

А  методът се състои в това - със сонда морската вода се извлича от Черно море от дълбочината от около 500-600 метра.

„Проблемът е в това, че тази енергия е твърде разсеяна, концентрацията на сероводорода е ниска, поради което е необходимо предварително водата да бъде пропусната през специални поглътители, където да се концентрират сулфидните йони и после да се работи при по-висока тяхна концентрация за производството на електроенергия", разясни проф. Венко Бешков – директор на Институт по инженерна химия към БАН.

Точно заради ниската концентрация на сероводород в плитките води на българския шелф платформата, върху която ще се работи трябва да е открито море – на около 160 километра от брега. Оттук възниква и проблемът с преноса на произведения ток. Решението е той да бъде съхраняван под формата на водород. 

„Веднъж складиран върху подходящи носители, в безопасна форма, която не е взривоопасна, той би могъл да бъде използван било в двигатели с вътрешно горене, било за химични синтези, където е нужен водород, било за производство на електроенергия в топлоцентрали, където работят с природен газ, тоест той се явява като заместител на природния газ", допълни проф. Бешков.

Запасите от сероводород в черноморските води са гигантски, обясняват специалисти.

Според някои пресмятания, ако те бъдат превърнати в електроенергия, тя може да задоволи потреблението на българите за 200 години напред.

Сероводородът е отровен газ, който се отделя от гниенето за живи организми. Той се свързва с хемоглобина в кръвта и парализира дишането. Там, където го има в изобилие, няма живот.

Единствената инвестиция в случая би била за изграждането на платформата навътре в морето, пресмятат от БАН. Това няма да е по-скъпо от аналогични съоръжения за добив на петрол, например, и освен това технологията ще бъде напълно безвредна.

Другият плюс е, че с него ще се помогне за намаляването на отровния газ във водите на Черно море. До две години и половина ще бъде готова пилотната инсталация, която ще провери на практика дали новият метод работи.