Отцепниците от опозицията може да създадат нова парламентарна група

Пореден провал на парламентарно заседание заради липса на кворум. Депутатите се разпуснаха два часа след първия звънец. След поредното предсрочно разпускане днес народните представители, за първи път от доста време насам, заговориха, макар и неофициално, за предсрочни избори. Защото този път, освен ГЕРБ, участие в провалянето на кворума имаше и „Атака”, която досега го крепеше. А при липса на мнозинство, което да подкрепя кабинета, правителството пада.

 

Всъщност до поредния провал на пленарно заседание се стигна след скандала в петък. Заради изказването на депутата от ДПС Хюсеин Хафъзов тогава, днес Волен Сидеров поиска той да бъде осъден в декларация от пленарната зала. „Всички сме свидетели, че в петък тук беше направено едно антибългарско и антидържавно изказване”, заяви лидерът на „Атака”.

 

Въпреки претенцията си, националистите всъщност не бяха внесли проекта за декларация, който искаха да дебатират и гласуват. Затова зам.-председателят Мая Манолова отказа. След това Сидеров обяви, че в такъв случай парламентарната група на „Атака” не счита за необходимо да присъства на това заседание.

 

От ГЕРБ мигом се възползваха от пробойната в кворума и малко по-късно приложиха вече традиционния си финт за проваляне на заседания. И също напуснаха, без един. Никой не се нае да прогнозира ще се състои ли утрешното заседание.

 

От „Атака” внесоха проекта си за декларация срещу Хюсеин Хафъзов. Настояха тя да се обсъди и гласува утре. Чу се и заплаха – в случай, че управляващите отново повдигнат темата за агитацията на майчин език: „Не знам тогава дали изобщо трябва да съществува този парламент повече”, каза Волен Сидеров. А самият Хафъзов запази мълчание.

 

Днес имаше още един сериозен парламентарен трус - този път в ГЕРБ. Депутатът Красимир Стефанов напусна опозиционната група и става независим. Вестта за напускането на Стефанов пристигна по официален път – като съобщение от парламентарната трибуна и свари колегите му от ГЕРБ неподготвени. Самият Стефанов не дойде в парламента за първия си работен ден като независим депутат. Но обясни мотивите си по телефона. По думите му в законодателния орган „има само празнодумие, политическо говорене и нападки… Просто смятам, че като независим депутат нещо все пак ще зависи от мен в този парламент. И няма да се съобразявам с партийни решения”.

 

Бившият шеф на Националната агенция за приходите сподели още, че заради партийната дисциплина досега често е бил принуден да гласува против волята си. Той информирал лидера на ГЕРБ Бойко Борисов за решението си с SMS.

 

Пионерът на отцепниците от ГЕРБ Георги Марков също не знаел предварително за решението на Красимир Стефанов. Но не бил изненадан: „Мисля си, че още хора ще си тръгнат. До края на месеца ще станем поне пет. А след това повече”.

 

Напусналите ГЕРБ вече обмислят да създадат своя нова парламентарна група. Ако броят им стигне до нужните 10. Няма обаче ясен отговор на въпроса дали тази група ще подкрепя властта, или ще е опозиция.

 

И малко статистика, която добре илюстрира нестабилността на парламентарното мнозинство. От началото на мандата през май досега парламентът е успял да проведе пълноценно 103 заседания. А провалени заради липса на кворум, или пък изобщо неоткрити по същата причина, са цели 11.

 

Повече за събитията в Народното събрание ще научите от видеото.