Kои са уроците от историята, които като общество все още не сме научили?

Марио Мишев: „Ако сме успели да направим историята толкова модерна, колкото ни се иска, значи сме изпълнили целта си. Дали успяхме е въпрос, който си задавам всеки ден.“

Преди повече от 10 години Марио Мишев и Иван Кънчев са още ученици, когато на шега създават фейсбук страницата „Българска история“. С възраждане на позабравени личности и уроци от историята, страницата бързо набира популярност, а към днешната дата има над 400 хиляди последователи. Едва 20-годишни, момчетата осъзнават бизнес потенциала на младежкото си хоби и правят следващата стъпка. През 2014 г. създават издателство.

Марио Мишев: „Като почитатели на историята виждахме, че няма специализирано издателство, т.е. видяхме ниша, видяхме възможност. Когато човек се специализира в дадена област и работи само в нея, шансът да успее е най-голям.“

Иван Кънчев: „Времето, което бяхме инвестирали в „Българска история“ и усилията, и задълбочеността, се върна в този момент като идея за книги.“

Днес имат над 150 издадени книги, но се сблъскват и с редица предизвикателства на издателския бизнес.

Марио Мишев: „Тогава наистина започнахме да плуваме в едно доста бурно и непознато за нас море.“

Иван Кънчев: „Защото, която и да е от първите книги или продукти не се бе реализирала, не бе продаден целият тираж, ние вероятно там някъде щяхме да спрем.“

Популярността и ентусиазмът на Марио и Иван провокира много учители по история да ги канят на срещи с ученици в училище. През годините двамата посещават над 300 населени места в цялата страна.

Марио Мишев: „Тогава бяхме първи курс студенти. Заставахме срещу дванадесетокласници, в повечето случаи по-високи от Иван със сигурност, и беше колкото неловко, толкова и предизвикателно.“

Иван Кънчев: „Виждахме, че представянето на някакъв тип видеосъдържание се харесва на учениците и тогава започнахме все повече да инвестираме в тази област на нашата дейност. И най-хубавото от всичко е, че днес, когато се случи да посетим някое училище, ние като пуснем нещо, 70% от учениците вече са го гледали.

Интересът към видео съдържанието им разкрива още една посока, в която да разгърнат дейността си. Започват да продуцират различни поредици, анимационни и документални филми в YouTube канала си.

Иван Кънчев: „Всъщност, пътят на нашия канал показва в известна степен и как се промени тенденцията в българското интернет пространство. От тези кратки форми, 5-6 минути през по-дългата анимация, 20-30 минути, която и до днес продължаваме да я правим, защото тя се радва на огромен интерес, до подкаста, за който самите ние не бяхме сигурни, че даден епизод може да има близо 200 хил. гледания.

Марио Мишев: „Тепърва зрителят търси все по-задълбочено съдържание. Говорим за 2-часови разговори по конкретна историческа тема.“

Това ги води и към най-новата им инициатива - разработване на задълбочени курсове по история с участието на едни от най-изявените експерти в България.

Иван Кънчев: „Днес голяма част от историческата общност и историческата наука като цяло са осъзнали необходимостта от това начинът, по който развиват науката, да достига до по-голяма част от хората, и ние винаги в един или в друг смисъл сме се приемали като свързващо звено.“

Марио Мишев: „Аз обичам да казвам, че историята е най-добрият учител, а хората са най-добрият ученик. Не знам дали е български синдром, или е човешки синдром, но действително нашата памет е кратка и на историците се пада тази тежка обществена задача да напомнят, че има събития, случили се преди повече от месец, година и десетилетия, които все още оказват значение в нашия живот.“

В ролята си на предприемачи Марио и Иван научават ценни уроци.

Марио Мишев: „Аз и Иван сме съдружници без почти нито един работен ден преди настоящия ни бизнес, което има най-вече минуси, защото неща като работна етика, като дисциплина сме ги учили в движение.“

Иван Кънчев: „От най-големите предизвикателства да се научим да работим с приятели – с някои успяхме, с други не. Всичко това ни помогна на нас да израснем като личности. А чрез нашето израстване като личности израстваше и „Българска история“.

А кои са уроците от историята, които като общество още не сме научили?

Марио Мишев: „В българската история времената на рязък подем почти веднага са последвани от рязък разпад. И това е една от трагедиите в нашето общество – че преминаваме от един режим в друг, че не правим преходи, които да са градивни. И аз смятам, че това в голяма степен се дължи именно на неспособността ни да помним и да се учим от грешките.”

Иван Кънчев: „Когато дойде новото, каквото и да е то, ако щеш дори и политически строй, това никога не означава, че всичко, което е било преди това, трябва да се захвърли с лека ръка. Ние тази грешка сме я правили само в последните 150 години няколко пъти.“

Марио Мишев: „Съвременният човек е изгубил тази връзка с миналото повече от всякога и повече от всякога миналото ни се струва ненужно, то ни се струва нещо, което не е прагматично, нещо, което не звучи достатъчно технологично, дигитално, нещо, което не носи материална облага. Ние сме късметлии, че имаме свободата да реализираме идеите си, свободата да живеем във време, в което никой не ни спира да разказваме за история и свободата дори да грешим и да имаме още няколко възможности да се поправим.“

Очаквайте поредицата „Успехът: Forbes по NOVA” всяка събота в „Събуди се“ по NOVA.

Редактор: Боряна Димитрова