Това коментират независими наблюдатели, които следиха изборите през социалните мрежи...
В град Кюстендил отново гласуваха за Общински съвет. До частичните избори се стигна, след като съдът касира миналогодишния вот заради груби нарушения в избирателната секция в село Коняво. За първи път на този вот се направи опит за гражданско наблюдение през социалните мрежи.
В крайна сметка лидерство спечели „Коалиция Кюстендил" на кмета Петър Паунов, а от ГЕРБ достигнаха критичните 10%. Според анализаторите този спад в получените гласове на управляващата партия на премиера Бойко Борисов може да се смята за начало на краха на националното доверие към ГЕРБ.
В социалната мрежа Туитър наблюдателите на Институт за развитие на публичната среда през целия изборен ден качваха текстови съобщения, снимки, видеа, записани директно в избирателните секции, разкриващи възникналите безредици. Информации за нарушения институтът приемаше и чрез сайта си.
Граждани от осем общини провеждат кампания в интернет, като споделят информация за купен или контролиран вот. С помощта на социалните мрежи информацията за изборния процес в тези общини става достъпна в реално време. Публикуването на видеозаписи беше възможно и за всички останали граждани, които искаха да сигнализират за нередности.
За 37-местния парламент се състезаваха 16 партии и коалиции, както и трима независими кандидати. След серия от жалби за нарушения и много оспорвана битка за влияние в общинския съвет, „Коалиция Кюстендил" на Паунов получи най-много гласове на изборите, следвана от БСП с 16,5% и ГЕРБ с 10%.
Според Антоанета Цонева от Института за развитие на публичната подкрепата на ГЕРБ видимо намалява в област Кюстендил. Ако през миналия октомври партията е имала 20%, сега те са спаднали до 10%, коментира тя. По нейните думи причините са две - от една страна, националната рамка, и от друга, местното равнище, където структурата на партията не разполага с тази подкрепа, още повече при липсата на самата фигура на премиера Бойко Борисов.
„Подкрепата за ГЕРБ на това място се е сринала и те не можаха да мобилизират своите симпатизанти" заявиха от института.
Междувременно Цонева коментира, че всички секции са били пълни със застъпници на различните политически партии, които хора не са знаели дори коя партия подкрепят. Тя заяви, че те дори не са знаели правилата на изборния процес.
Фигурата на застъпничеството в българските условия е стигнала извратени измерения, което няма нищо общо със застъпничеството, категорична беше Цонева. Дори в изборния ден регистрирането на застъпници е продължавало. От общо 1500 застъпника 500 са били на „Коалиция Кюстендил" завърши ескперта.