Очакват ни и глоби, ако не спазваме правилата за безопасност на плажа...


Десетки са малките неохраняеми пясъчни ивици. Всички големи плажове по Южното Черноморие обаче вече разполагат със спасители и медицински екипи.

На повечето от плажовете спасителите са на крак от 8 часа сутринта до 18 часа вечерта.

Това обаче не означава, че не трябва да спазваме определени правила за безопасност на плажа. В противен случай ни чакат глоби.

„Приморско и Смокиня са осигурени всяка година.З а по-малките плажове мисля, че ще има проблем, тъй като не са достатъчно атрактивни и концесионерите няма откъде да вземат достатъчно пари", на мнение е Николай Иванов - ръководител на водноспасителната дейност в Бургас.

Най-важното правило, ако сме на плаж, където няма спасители, няма да има или броят им е малък, и влезем във водата и усетим, че морето започва да ни тегли на вътре, е да не се паникьосваме.

В такъв случай спасителите съветват да се опитаме да легнем по гръб, защото така мъртвото вълнение няма да засмуква краката ни и да ни тегли навътре в морето.

Ако усетим, че не можем да се справим с водната стихия е необходимо да викаме, без да изпитваме срам.

Как обаче да избегнем такава ситуация?


Изключително важно е да спазваме флаговата сигнализация. Майките с деца трябва да бъдат изключително наблюдателни особено в дни, когато плажът е пълен. Спасителите напомнят и че деца под 10-годишна възраст не могат да влизат във водата без придружител.

Също така не трябва и да забравяме, че в морето не се влиза веднага след хранене или след употреба на алкохол.

И това лято за тези, които не спазват флаговата сигнализация и влизат в конфликти със спасителите са предвидени глоби - от 100 до 2000 лева.



И още вижте във видеото.

 

Репортер: Цеца Алексова