Специално интервю на Vesti.bg с Рада Богданова

Рада Богданова е един от дългогодишните и утвърдени журналисти на Нова. Вече 8 години тя е човекът, който е на „ти” с проблемите на града и темите, които вълнуват жителите му. През пролетта на 2013 г. става носител на наградата "Достойните българи" за отразяването на протестите на Орлов мост. През последната седмица обиколи родното Черноморие, за да ни покаже неговите различни лица – между алкохолните запои и поредните застроявания до светлината на възрожденския дух и Емонския фар. За Vesti.bg тя разказа своите впечатления.

 

- Рада, вече две седмици си на родното Черноморие, където показа различни проблеми. Един от тях беше превръщането на част от курортите ни в алкохолна дестинация  и т.нар „бар крол”. Разкажи ни малко повече за това „явление”.
- Бар кроловете са организирани обиколки на няколко заведения в многочислени групи от по 100-200 души. Идеята е ако си сам или компанията ти е малка, да намериш единение с още хора, които искат да му отпуснат края.

 

С оператора Даниел Иванов бяхме в Слънчев бряг – там всяка вечер на бар крол тръгват между 1000 и 2000 туристи. Почти всички са чужденци, докато българите явно предпочитат да разпускат самосиндикално или да подбират компанията си. На тази културна разлика отдавам и резервите към бар кроловете – като се замислим, ако човек е решил да се напие, може да го направи и с бутилка от супермаркета, нали?

 

Има и друга съществена подробност обаче. Всички знаем как действа множеството на отделния човек – на многохиляден протест крещите с цяло гърло и се чувствате по-силен и съвсем в правото си. Участниците в бар кроловете на практика викат не "срещу", но сред останалите туристи и да, смущават обществения ред.

 

- Имат ли обаче воля властите да решат този проблем?
- В Слънчев бряг има строг регламент – участниците в крола трябва да влязат в последното заведение в полунощ и това заведение трябва да е закрито, да няма шум навън. За дисциплината по алеите в комплекса се грижат контрольори от "Слънчев бряг" АД и полицаи. Предприемчиви частни лекари също са наблизо, за да помагат на пияните. Ресторантьорите обаче искат тумбите да се изнесат някъде в периферията на комплекса, най-малкото за да не закриват заведенията им от погледите на разхождащи се семейства или тихи и трезви романтици.

 

За хотелиерите е малко или повече все едно къде ще се веселят техните клиенти. Но не им харесва кроловете да стават емблема на Слънчев бряг, защото те се търсят предимно от млади чужденци, които в собствените си държави не могат да пият нито така шумно, нито толкова евтино. Един крол струва между 15 и 20 лева – в тях влизат 6 безплатни welcome drinks – обикновено шотове с по 15 милилитра водка или друг твърд алкохол.

 

- Потърси отговор и на още един въпрос – колко струва лекарската помощ по морето? Показа ни случаи, в които лекари искат пари на здравноосигурени пациенти. Как и защо се стига до този омагьосан кръг?
- Нищо незаконно няма в практиките, които показахме. Но вие си обяснете как ще се почувствате, ако влезете в непозната поликлиника и за най-разпространения вирус ви пратят при специалист, вместо първо при общопрактикуващ лекар. Като летовници, ако сте здравноосигурени, имате право да посетите джипи на морето и той да ви прегледа за 2,90. Ако той прецени, ще ви прати и при специалист – с направление по каса прегледът ви ще струва пак 2,90.

 

Факт е обаче, че направленията свършват много бързо и това развързва ръцете на специалистите да лекуват по техните си тарифи. В поликлиниката в Слънчев бряг тяхната регистратура е точно срещу централния вход. Джипитата са отделна фирма и са далече от въпросната регистратура. Така, без да подозирате, че под този покрив може да се възползвате от правото си на помощ само срещу потребителската такса от 2,90, ще се доверите на специалистите за 30 лева.
Отделен проблем е, че по курортите много малко медицински центрове въобще работят със Здравната каса – а по закон всеки сам си определя цените – може да ви поискат и 95 лева за преглед.

 

Цялото интервю с Рада Богданова четете ТУК.