Причината – да се избегне плащането на данък "уикенд" от фирмите

 

Служебни коли масово се прехвърлят на реалния им собственик, за да се избегне плащането на данък "уикенд" от фирмите, научи "Стандарт". Досега честа практика беше при покупка на нов автомобил, той да се регистрира на името на фирма, за да не се плаща ДДС.


Собствениците на фирми обикновено купуваха семейния автомобил от името на компанията си. Дори хора, които нямат собствен бизнес, регистрираха колата си на името на фирма на свой приятел, за да може да си върнат ДДС-то. Но от началото на 2016 г., след като стана ясно, че вече няма да може да се крие ДДС за служебните коли, които се ползват и за лични нужди, върви обратната тенденция - автомобилите се продават от фирмите на човека, който реално ги кара. Това може да е самият собственик на фирмата, съпругата или детето му, или дори някой от шефовете в компанията.


По този начин фирмата ще избегне сложните правила за отчитане доколко колата се ползва за лични и доколко за служебни цени. При прехвърляне на автомобила на неговия реален собственик фирмата трябва да внесе в хазната ДДС върху цената му. Фирмите не може да си позволят да прехвърлят колите на занижени цени, защото при проверка данъчните лесно ще хванат измамата.


Така още от първия месец на 2016 г. бизнесът вече плаща ДДС за колите, които се ползват за лични нужди, което доскоро не се случваше.


Ето и останалите теми в днешната преса:


„Труд”: „Децата учат по нови програми, но по стари учебници”;


„Труд”: „Паднала в изкоп жена осъди Община Видин за 8000 лева”;

 

„Стандарт”: „Ловци на рушвети в министерствата”;

 

„Сега”: „Шофирането без книжка вече е масово явление”;


„Сега”: „Вложител в КТБ осъди БНБ за обезщетение”;


„24 часа”: „Колите поевтинели с 11%”;


„Новинар”: „Император ни води в метрото”;


„Монитор”: „Компаньонки набират IT-та за придружители в Дубай”.


Повече по темата гледайте във видеото.