Снимка: БГНЕС
Правителството и бизнеса обсъждат и вариант за формула на изчисление
Правителството и социалните партньори обсъждат два варианта за увеличаване на максималния осигурителен праг. Първата опция е да се повиши до 3700 лева. А втората - до 4000 лева.
Това означава по-високи месечни осигуровки за всеки, който взима такава заплата. В момента прагът, до който се осигуряваме за здраве и пенсия, не може да надхвърля 3400 лева.
Вариантите за увеличение на максималния осигурителен доход все още са в етап преговори - между правителството, работодатели, IT индустрията и синдикатите.
„Не им наложихме решение. Казахме им да обсъдят помежду си. Знаете, че финансовият министър предлага да има формула, аз също смятам, че това е разумно, но пък част от участниците в срещата не искаха да има такава формула и дискусията продължава”, каза премиерът Николай Денков.
Работодателите са на мнение, че формула за определяне на границите трябва да има, но винаги финалното решение да е на Министерския съвет спрямо актуалното състояние на икономиката.
„Особено иновативните компании, където масово хорато са на максимален осигурителен доход, при едно повишаване на тази граница, им се повишават рязко и разходите за осигурителни вноски. Това може да доведе до отлив на инвестиции или съкращаване на персонал”, обясни Добрин Иванов, изпълнителен директор АИК
Според работодателите горна граница от 3700 лв. е приемлив вариант за бизнеса. А изчисленията на синдикатите показват, че повишението може и да е по-високо.
„Осигуряването е право за работещите. Когато човек се осигурява на по-висок доход, може да се възползва от по-големи помощи за безработица, майчинство”, обясни Петър Мишев, икономически анализатор от КНСБ.
Синдикатите очакват ползи и за пенсионерите, защото по-високия максимален доход ще доведе до повече приходи в системата на НОИ.