Коментар на финансиста Михаил Кръстев
През последните няколко месеца финансисти и икономисти предупреждават за балонизиране на ипотечния пазар, въпреки че от БНБ обявиха, че следят отблизо ситуацията и не виждат на този етап сигнали за прегряване. За първия летен месец се забелязват и рекорди – с над половин милиард лева са се увеличили ипотечните кредити през юни, а домакинствата и бизнеса са натрупали спестявания от над 1,5 милиарда лева, показват данните на централната ни банка. На какво се дължи ускореното кредитиране? Какви рискове създават плаващите лихви в близко бъдеще за хората, които са изтеглили кредити? Темата в предаването „Пресечна точка” коментира финансистът Михаил Кръстев.
Защо България е първа в ЕС по поскъпване на жилищата
„За да има балон в ипотечния пазар, трябва да има неправилен модел на управление на банковия сектор. А в момента не се наблюдава такова нещо. Данните за българските търговски банки показват, че те имат по-добра ликвидност, отколкото финансовите институции в еврозоната. Ние сме част от Единния надзорен механизъм, така нареченият Банков съюз, но ликвидността на българските банки е над 250 на сто спрямо средната стойност от 160 процента за членките на Единния надзорен механизъм в еврозоната”, обясни той.
По думите му относно капиталовата адекватност „българските банки се представят доста по-добре от европейските си колеги”. „Дори клоновете на българските банки, които имат майки в Европа – дори те се справят по-добре от тях. Ако погледнем какъв е делът на необслужваните кредити – той е едва 0,59 процента. Имаме намаляване през последните месеци при растежа на цените на имотите. Не можем да говорим за проблем в ипотечния пазар. Можем да говорим за проблем в цената на имотите, защото те стават недостъпни за по-голямата част от българските граждани”, подчерта Кръстев.
Целия разговор гледайте във видеото.
Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase