Изтеклите секретни документи за подготвени удари по обекти дълбоко в Европа са евтина пропаганда, подчерта той

Докъде стигна контраофанзивата на Украйна в Русия? Какви рискове крие операцията в Курск и как ще се отрази на хода на войната? Как ще отговори Москва след пробива на границата ѝ? Би ли могла Русия да активира ядрени оръжия? Истински ли са секретните документи, които "Файненшъл таймс" публикува за подготвени удари по обекти дълбоко в Европа при потенциален конфликт с НАТО, като България също е на картата с целите? Коментар по темата в студиото на „Здравей, България” направи Васил Данов, представител на Атлантическия съвет за България.

"Представете си как някой ще извади 29 файла и ще ги хвърли така на публиката. Това е измислено, т.е. планирано изтичане на информация, Преднамерено е и има за цел да сплаши Запада и украинските войски", коментира Данов.

Според изтеклите данни в страната ни има три точки, които може да станат цел на ядрените удари. "Първо тези цели не са значителни. Това е точно пиар. Там, където са посочени ядрените удари, няма сериозни военни цели, а и граждански. Обръща се твърде голямо внимание на страната ни, която не е такъв фактор в НАТО. Тоест - разчита се на нервите на публиката, на изнервени политически ръководители и населението, което да скочи и да каже: "Вижте какво става! Ще ни попилеят с ядрени удари, дайте да излизаме от НАТО и от ЕС". Евтина пропаганда за хора, които вече са готови да я приемат", категоричен е той. 

Украйна контролира около 1000 квадратни километра от руската Курска област

"Офанзивата в Курск е реална военна операция, премислена и планирана отдалеч. Беше използван и опитът на Пригожин. Видя се преди година, че той, с някакви смешни по размери и способности войски, стигна едва ли не до Москва. Тоест - това е преценен риск. Всяко нахлуване в чужда вражеска територия е риск. Но тези 5-6 бригади наистина са боеспособни, елитни и си свършиха работата. Въпросът е колко ще им позволят и доколко има смисъл да останат на руска територия", подчерта Данов.

На въпрос може ли Русия да активира тактически ядрен удар при навлизане на чужди войски в дълбочина на нейна територия, той посочи, че Кремъл "би могъл да си измисли повод".

"В руската военна доктрина, която през последните години беше променена от Путин няколко пъти, са заложени удобни параметри. Ако им унищожат три големи пристанища, имат право, по нареждане на президента, да използват ядрено оръжие. Ако им унищожат три големи летища - също. Ако бъдат унищожени три големи дивизии - също. Тогава вече държавният глава има право да разпореди употребата на ядрено оръжие", обясни Данов. 

Във вторник „Файненшъл таймс” публикува информация за 29 секретни документа, според които руският флот е инструктиран да атакува редица цели по света с ракети, способни да носят ядрено оръжие, пише vesti.bg.

Списъкът се простира далеч отвъд границата, която разделя НАТО и Русия, като са включени обекти в Норвегия и Обединеното кралство. Фигурират и цели в приятелски на Москва страни като Китай, Иран, Северна Корея и Азербайджан.

Планирано е атаката да бъде проведена с руски балистични ракети с морско изстрелване, способни да носят както конвенционални, така и тактически ядрени бойни глави. В документите има препоръки първият удар да е именно с ядрени оръжия.

Военни експерти, прегледали документите, заявяват пред „Файненшъл таймс”, че данните са в съответствие с начина, по който НАТО оценява заплахата от ракетни удари с голям обсег от руския флот и скоростта, с която Русия вероятно ще прибегне до ядрена сила.

Целия разговор гледайте във видеото. 

Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase