Според президента ситуацията е внесла напрежение в обществото

Напрежението между „Дондуков” 1 и „Дондуков” 2, което наблюдавахме през последните месеци, се връща с пълна сила дни след вота. Три въпроса на президента Румен Радев обърнаха политическия дневен ред. С тях той постави под съмнение честността на изборите в неделя. Без да назовава конкретни имена или ситуации, държавният глава заговори за купена и насилена демокрация и попита влиза ли някой в Народното събрание чрез заплахи и рекет. Острата критика на Радев беше отправена към всички институции, отговорни за изборите.

Държавният глава настоя за отговори на три въпроса. Първият е „Как е възможно множащите се сигнали и примери за купен и манипулиран вот да се виждат от всички, но да остават извън вниманието на отговорните институции?”. Зад него застана и вицепрезидентът Илияна Йотова. „Свидетели сме как всяка вечер журналистически материали показват, че тези сигнали главоломно нарастват. От самото начало на предизборната кампания ние питаме дали институциите ще се задоволят само с това да хващат дребните разпространители на купен вот, или ще се стигне до поръчителите и до тези, които се опитват да злоупотребяват с едно от най-важните ни права - правото ни на избор”, посочи Йотова.

Вторият е „Използвани ли са държавни органи като бухалка над кметове и бизнеса за гласуване под строй? Впрегнат ли е бил криминалният контингент за набиране на гласове?”, а третият – „Коя е политическата сила и кой е политическият лидер, които използват подобни уродливи практики?”. Според вицепрезидента изборът пред страната ни е дали да продължи да бъде демократична държава, или да се върне към зората на 90-те години.

Главчев: Продължавам да се надявам, че ще се състави редовно правителство

Радев поиска служебната власт да му даде убедителни отговори прониква ли някой в новото Народно събрание чрез заплахи и рекет. „Очаквам убедителни отговори от служебното правителство и по-конкретно от Министерството на вътрешните работи, както и от службите за сигурност. Българските граждани имат пълното право да знаят в чий интерес работят техните институции и дали някой чрез купуване на гласове, заплахи и рекет прониква в Народното събрание“, пише в позицията на Президентството. „Не може да има нито купена, нито насилена демокрация. Приемем ли това за нормално, означава, че сме се отказали от самата идея за народовластие“, допълни Радев.

Политически реакции след изявлението на Радев за резултатите от вота (ОБЗОР)

От Министерския съвет не отговориха на запитванията на NOVA, а от МВР обещаха доклад за свършеното в последния месец, който ще бъде внесен в администрацията на президента, Народното събрание и министър-председателя. Йотова не даде еднозначен отговор дали изборите трябва да се касират. „Нека да видим дали ще бъде сигнализиран Конституционният съд. Още не е ясен прочитът на секциите, нито моят. Важно е да не си заровим главата в пясъка”, подчерта тя.

Следващият ход е в полето именно на президента, който трябва да издаде указ за свикването на парламента.


В темата за прозрачността на вота се включи и Централната избирателна комисия. Тя ще изиска от „Информационно обслужване“ пълна информация, свързана с видеонаблюдението при преброяването на бюлетините в секциите.