Мнения по темата сблъскаха Атанас Русев и Емил Димитров
След ареста на директора на митниците в Пловдив при акция на Антикорупционната комисия: Какви са подозренията срещу Мирослав Беляшки и какво откриха разследващите? Има ли покровителство на нов контрабанден канал за цигари и каква е връзка с предишните огласени случаи? Коментар по темата в студиото на „Здравей, България” направиха директорът програма "Сигурност" в Център за изследване на демокрацията Атанас Русев и бившият директор на Агенция "Митници" Емил Димитров.
По думите на Русев, ако погледнем нивото на незаконните цигари в страната, то е едно от най-ниските в Европа. Той подчерта, че очевидно пред територията на страната ни преминава някакъв контрабанден трафик, но „да се говори, че едва ли не камиони, които превозват нелегални стекове с цигари, и се прескачат по АМ „Тракия” – звучи твърде фантасмагорично”.
„Ако погледнем това, което се развива в Пловдив последните 3-4 месеца – предисторията е малко по-дълга. Там има две икономически групировки, начело на които с легални бизнесмени – единият е с политическо представителство в общината, а другият също е политически обвързан. Сблъсъкът тече вече втора година, а от началото на 2025 година наблюдаваме острата фаза. В един момент той взе да придобива политически и криминални краски – взаимно си подават сигнали един срещу друг”, обясни той.
Арестуваха директора на митницата в Пловдив (ОБЗОР)
Според Русев обаче не е ясно доколко реално има събрани доказателства от полиция и прокуратура за тези контрабандни канали. На въпрос има ли „политически чадър и бухалка за другия” той беше категоричен, че политическата окраска е повече от видима. "Цялото това полицейско присъствие е твърде несъразмерно - да изпратиш 20 тежко въоръбени полицаи, за да арестуваш висш чиновник. "Това е невъобразимо пилеене на обществен ресурс", подчера Русев.
"Това, което видях аз - 6 души, разследващ полицай и прокурор водят един митничар. А когато трябва да му предявят обвинение - ще му изпратят една призовка и той сам ще се яви", заяви Димитров.
По думите му в ареста на шефа на митницата в Пловдив е видял забавяне на ареста, за да може да го задържат в момент, в който след това има два почивни дни. Защото задържането е до 24 часа по Закона за МВР или по КПК, а прокурор може да те остави в ареста до 72 часа. Според Димитров арестът е извършен нарочно преди почивните дни, за да може "евентуално той да се огъне". "Видях, че действат прибързано, показно и масово", категоричен е Димитров.
И коментира личността на задържания шеф на митницата в Пловдив с думите: "Няма нищо общо с митниците. Политическо назначение е и очевидно е направил нещо самодейно, на своя глава, и са решили да го занулят".
Димитров подчерта, че подкрепя идеята, когато някой си прави "кабинет - да си заведе собствени хора, защото другите могат да го провалят". "Тези хора са назначени по време на ПП. После са предали ПП и са пристанали на следващите. Дали са гръмки обещания какви големи приходи ще направят, а митницата няма да ги изпълни. Когато вие си отидете, аз трябва да си дам сам оставката. А не да чакам някой да ми я иска. Назначаваме го за шеф на митницата. Отива си властта - той остава, защото е ценен кадър. Сега го залавят и всички казват: "Ние този не го познаваме", обясни той.
Целия разговор гледайте във видеото.
Редактор: Станимира ШиковаПоследвайте ни