Историята на Възрожденска България, културното ни наследство и фолклор привлякоха хора от Андалусия
Добри новини за българския туризъм и туристопоток към страната ни. Град Котел посрещна първата си организирана група испански туристи, а по Черноморието се завръщат туристите от Беларус.
Историята на Възрожденска България, културното ни наследство и фолклор по-стар от този на Андалусия спечели испански жители от Гранада, Малага и Севиля, които избраха да посетят България. Първата група организирани испански туристи бяха посрещнати с питка в центъра на възрожденското градче, което посрещна чужденците с нов облик от колоритни фасади на сгради, изрисувани с фолклорни мотиви.
Ръст на туристите от Германия по българското Черноморие
"Бяхме забелязани от една от най-големите туристически фирми от Испания след изрисуването на фасадите с котленски килими и български шевици", обясни кметът на Котел Коста Каранашев.
Впечатлени от историята на възрожденска България испанците подариха на градоначалника характерна песен от област Андалусия.
"Това което виждаме като богатство в църквите, архитектурата, музиката, танците, културата. Толкова съм впечатлен от това което можем да видим тук", сподели Робен Лонгарес.
Испанските групи с туристи ще посещават България до есента, като в посещенията са включени Велико Търново, Перперикон и Котел. Научавайки за фестивалите на фолклорната носия в Жеравна и този на котленския килим, андалусийците вече имат желания да се върнат отново в България.
"Това са два фестивала, които наистина всеки българин трябва да посети, за да може да види отблизо много неща, които са забравени и най-вече да усети в сърцето си поривите, настроенията и любовта, която е зареждала нашите възрожденци и е създавала великите личности, които са най-големия дефицит в съвременната ни история", посочи Каранашев.
Пилар Касайо идва за първи път, но вече знае, че ще дойда пак. "Харесва ми страната ви и историята преди всичко. Също и хората - въобще всичко", разкри тя.
Според екскурзовода Николина Вълканова повечето от възрастните испанци свързват България със Симеон Втори.
Колко ще ни струва почивката на море това лято
А иначе към Черноморието бавно у нас се връщат и израелските туристи, които заради военните действия миналата година, отсъстваха от туристическия пазар. Предварителните анализи за новия сезон показват по-голям туристопоток към страната ни в сравнение с лятото на 2024 г.
"Имаме повишаване от около 30-35% от немския, английския, полския и румънския пазар, а българите също традиционно ще почиват в Слънчев бряг. Най-интересното е, че и беларуският пазар се завръща", отбеляза туроператорът Елена Андонова.
В работещите към този момент близо 40% от хотелите в курорта вече има резервации от българи и румънци за Гергьовден, които са избрали пакети от две, три и четири нощувки в ол инклузив оферти край морето.
Репортер: Елена Танева
Редактор: Цветина ПетковаПоследвайте ни