Мнението на Георги Лозанов, Силва Зурлева, Андрей Слабаков, проф. Георг Краев и проф. Маргарита Карамихова
Big Brother промени гледането на телевизия в България, като увеличи интереса към частния човек, включително когато използва публични роли. И това се вижда не само в малките екранни братя на Big Brother, но и къде ли не другаде – от „човешките истории” в Новините до станалата задължителна драматургия на скандала и в забавните, и в сериозните предавания” - заявява Георги Лозанов. Председателят на Съвета за електронни медии, Силва Зурлева - член на Борда на директорите на Нова Броудкастинг Груп, актьорът Андрей Слабаков, проф. Георг Краев и проф. Маргарита Карамихова дават своето обяснение защо Big Brother не е просто предаване в България, а институция, която променя представите за телевизия и нагласите в обществото.
„Не знам дали „институция” е комплимент в нашето общество, защото тъкмо институциите отнасят най-големите критики. И Big Brother може би наистина е такава, доколкото често предизвиква колективен гняв, който обикновено води до апел към СЕМ: „Спрете ги!”. Впрочем, убеден съм, със скритото очакване, че няма да го направим”, коментира Георги Лозанов и продължава: „Пренесен у нас, форматът сякаш успя да открие „черна дупка” в преживяванията на аудиторията: колкото повече се съпротивляваш срещу това, което гледаш, толкова повече го гледаш.
„Когато започвахме преди повече от 10 години, никой от нас не си представяше, дори и тези с най-смело въображение, че на финала на първия сезон улиците ще опустеят, че всички ще говорят месеци наред по градове и села за това какво се случва в Къщата…беше истински и неподправен триумф. Big Brother e несравним проект, защото нищо съществено не се знае предварително, а сценарият на предаването е писан от най-големия сценарист - Живота” - казва Силва Зурлева, член на Борда на директорите на Нова Броудкастинг Груп.
Ето какво мнение споделя Андрей Слабаков, режисьор, сценарист, актьор и участник във VIP Brother: „За мен Big Brother е един много тежък социален експеримент. Най-интересното в този експеримент е, че има способността да вади от теб качества, които дори не си подозирал, че притежаваш.”
„Big Brother е феномен на едностранен социален контакт, породен от липсата на възможности за реализация в голяма част от обществото. Това ескалира до зависимост от забавление и живот чрез посредник. Представяш си се другаде, влизаш в живот, в който няма как иначе да влезеш, с хора, които няма къде да срещнеш и същевременно се идентифицираш с тях, заявява проф. Маргарита Карамихова, д.н.к. етнография, специалист в изследвания на брака, семейството, родствените мрежи.
„Big Brother e изключително важно чудо, а всяко чудо ражда и своите чудовища, затова трябва да се запитаме какво отглеждаме всъщност - чудо или чудовища,” коментира проф. Георг Краев, фолклорист.
Сега всеки има възможност да изживее приключението на живота си и да стане част от историята на институцията Big Brother, като попълни анкетата за участие тук. За актуални новини следете страницата на шоуто във Facebook.