Тази година събитието е посветено на идеите и реализацията на проекти, които минимизират ефектите на климатичните промени

Зелени практики и технологии, енергоспестяване и повторно оползотворяване на ресурсите. Специални инициативи за опазване на природата и животните. За всичко това и хората двигатели – гости в „Социална мрежа“ са Ирена Комитова, която е организатор на TEDxVitosha и Бояна Желязкова-Зарева, музикант и цигулар, посланик на WWF.

Госпожо Зарева, защо чухме точно песента „Хубава си моя горо“?

Това е песента, която преди толкова много години ме свърза с идеята за опазване на околната среда. И по-точно да използвам езика на музиката. Затова да достигна до повече хора именно с тази кауза.

Госпожо Комитова, TEDxVitosha и фокус върху гората, планетата, опазването на природата. Защо избрахте точно тази тема?

Тази тема е световна и е част от международния проект на TED, наречен COUNTDOWN  или „Обратно броене“, който започна през 2020 година. С него TED иска да каже на света – имаме едно десетилетие, в които трябва да преосмислим как използваме ресурсите на планетата. Защото обещанията, че през 2050 г. ще намалим въглеродните емисии и ще направим това след години, не работят. И ние трябва да правим нещата сега.

А Вас, Бояна, какво ви ангажира с тази тема, щом посвещавате голяма част от изкуството си на нея?

Обичам много да ходя сред природата и за мен беше естествено, когато започна да създавам моя собствена музика, да снимам тези песни, които започвам да пиша. Първият видеоклип, който създадохме преди четири години, го заснехме именно в планината. В творческия процес на измисляне на музиката и сценария, ми хрумна да защитим кауза, свързана с опазване на горите. Случайно или не, именно тогава WWF България работеше върху каузата за опазване на вековните гори. Нещо много специфично и важно. Свързах се с тях и им казах, че ще правя песен. И поисках да се включа. Така започна… всичко.

И така, човек по човек, стават ли повече мисионерите на тази кауза? И има ли шанс да обърнем неприятната за света тенденция?

Безспорно, ние виждаме интереса към COUNTDOWN през последните три години. Защото на 9 ноември ще се състои третото ни събитие с тази тематика. Ще ви дам пример с моето семейство. Ние не купуваме балони за децата, пластмасовите играчки не съществуват. Опитваме да ангажираме децата да играят с рециклирана хартия, да изработват сами нещата с ръцете си. Да се изцапат, да съберат боклуците, да посадят цветята, да се погрижат за животните. Тоест да извървят онези мънички стъпки, които възпитават. Не бива да забравяме колко далече стигнахме с новите технологии, с богатството, което взехме от природата и не трябва да злоупотребяваме с него.

Госпожо Зарева, имат ли музиката и изкуството силата да ни повлияят и виждате ли реален ефект от това, което правите?

Връзката между изкуството и природата съществува от векове насам. Радвам се, че имам възможност да правят точно това. Защото е близо до мен. А дали може да се отчете? Вероятно, до някаква степен, да. Специално за конкретната кауза. Хора се включиха – както от, така и извън България. Но в дългосрочен план на кого и как влияе е много относително. Надявам се да носи добро послание!

Госпожо Комитова, кои са другите лектори?

Освен Бояна, която е и посланик на WWF, Деян Духалов, когото нарекохме повелителят на костенурките и който ще ни разкаже за един грандиозен проект за спасяването на земноводните животни от чужденците Франсоа Александър Бертран, изобретател на първия в света тримаран с подводница – за изследване на плитките води на Средиземноморието. Ще опитаме да го доведем и в България, за да видим какво става по бреговете на Черно море. Тони Макмъри, бизнесмен и мениджър, с мисия да изкачи 52 върха в България, над 2500 метра. По този начин да обърне внимание на това колко красива е българската природа, но и да допринесе с фондонабиране за една добра кауза за нашите деца. Трябва да спомена и Роберто Санторели – италианец, който от 20 години живее в България. Говори прекрасно български и развива собствени овощни градини за череши и сливи. Преработва продукцията и изнася в 35 страни в света. Това е италианец, който ни учи на екоземеделие и на това как по устойчив начин да развиваме и този бизнес. Откриващият събитието ще бъде Негово Превъзходителство посланикът на Египет в България, защото тази година това е страната-домакин на COP27. Това е конференцията на ООН, посветена на борбата с климатичните промени и на мониторинга на това какво прави човечеството по света – показващ червените лампички, които индикират къде се движим прекалено бавно и трябва да се забързаме.

Следващата седмица гост в "Социална мрежа" ще бъде повелителят на костенурките Деян Духалов.

Редактор: Боряна Димитрова