Безработицата е висока и заради пренасищането със завършили с хуманитарни специалности.

Едва 20 процента от студентите излизат от университетите с практически приложима специалност. Това са данните на работодателите. А именно такива специалисти са най- търсени на пазара на труда, казаха за Новините на Нова от Българската стопанска камара. Пренасищането със завършили с хуманитарни специалности е още една причина, броят на безработните висшисти да се увеличава непрекъснато, твърдят от бизнеса. 

Донка е завършила публична администрация преди четири години. До скоро е търсила работа по специалността. Безуспешно. Именно по тази причина в момента държи дипломата си по-скоро за престиж. Все още преглежда обявите в интернет, но по-скоро от любопитство.

Накрая Донка започнала работа в стоматологичен кабинет. Подобна е съдбата и на други нейни състуденти. Въпреки това, приемът по специалността не намалява. В един от най-големите сайтове за търсене на работа има само три обяви по зададените от нея критерии. Единствената обявена заплата е 450 лева. Възможностите за Донка и другите като нея да си потърсят работа по въпросната специалност зад граница също са ограничени, увериха ни работодателите. Много по-лесно би било за Ай Ти специалистите, медиците, или инженерите - които много по-малко боравят с думи.

Другият проблем, според работодателите е, че университетите не подготвят студентите практически. По тази причина вече се обмисля изграждане на база с данни на всички програми, които се предлагат във ВУЗ-овете. Идеята е с помощта на работодателите да се разбере какви промени са необходими в обучението, за да отговарят дипломираните студенти на това, което се търси.

Подробности - във видеото.