По думите на министър Делян Добрев след облагането на въпросните 10 милиарда, проектът ще е губещ
На електронната ни поща най-често задаваният въпрос е колко ще струва една нова атомна централа и каква ще е цената на тока, който тя ще произвежда. Именно в отговорите на тези два въпроса поддръжниците и противниците на втора атомна, се движат в двете крайности.
Вярно е, че във въпроса на който ще отговаряме на референдума „Белене” не фигурира, но на практика изцяло нова централа поне в близките 20-30 години може да се изгражда само там. Затова в днешното издание на „Въпросът за АЕЦ” търсим отговори на въпросите колко би струвала АЕЦ Белене, колко би струвал тока от там един ден и в крайна сметка - струва ли си?
Цената на централата зависи от това кога ще се плати. Ако днес се намери инвеститор, който е готов да даде пари - цената ще е една. Ако се плаща в годините напред – друга. Заради това се появява и онази дума, която доста често чуваме – „ескалация”. Това е оскъпяването на проекта иначе казано – отлага се във времето изработването на различните детайли, трупа се инфлация и така крайния продукт поскъпва.
Според доклада на HSBC - банката консултант, на която държавата плати, за да провери икономически изгоден ли е проекта Белене, новата централа би струвала 10 милиарда евро.
Според министъра на икономиката и енергетика Делян Добрев на въпросните 10 милиарда трябвало да се сложи и лихва заради това, че се ползват чужди пари или на фона на всички тези сметки – той е категоричен – проектът е губещ.
„Защото парите ние трябва да ги вземем на заем и да плащаме лихва – минималните 4%. Направете калкулация. За да изплатиш централата за 10 години, тази централа трябва да печели по 3 милиарда на година, изчислява министърът на икономиката и енергетиката Делян Добрев.
Добрев коментира и цената на тока от Белене.
„Цената на белене – 75 евро на мегават 150 лева – при средна цена на свободния пазар в момента 70 лева. В момента продаваме ток на 70 лева. Провалиха ни се няколко търга, защото няма кой да го купи тоя ток – кой ще го купи за 150 лева”, допълва министър Добрев.
Енергийните експерти, обаче, са категорични - трябва да се прави разлика между инвестиционен проект и проект, финансиран от държавата. АЕЦ Белене, ако се строи, ще е от първия тип. Това означава, че пари от данъкоплатеца няма да се насочват към втората атомна централа. И още - цената но тока от Белене не бива да се сравнява с цената, на която бихме изнасяли електричество днес. Добре е да сравняваме с цената, на която плащаме тока всички ние - тук в България.
В опита да разберем струва ли си или не да се строи Белене и дали тока оттам няма да е твърде скъп, някои от експертите предпочитат да не гледаме към бъдещето, а да останем в настоящето.
„Защо да правим прогнози за след 15 години – да си направим сметка сега – ако го няма Козлодуй. Една прогноза е атакуема – всеки може да каже – заложил си грешни данни и затова получаваш хубав резултат. Реалността е нещо друго. Реалността е много проста - в момента благодарение на 5 и 6 блок на Козлодуй ние плащаме със вас 17-18 стотинки на киловат час”, изчисли Станислав Георгиев от „Булатом”.
„32 процента от тази цена се дължи на евтината себестойност на тока от Козлодуй. Изчезва съставляващата между 4 и 5 стотинки киловат час на Козлодуй – внасяме тези около 16 милиарда отвънка на друга цена и сметката излиза – между 25-28 стотинки на киловат час. Ето това е простата сметка в момента”, допълва още Станислав Георгиев.
Според бившия директор на АЕЦ Козлодуй Йордан Костадинов, ако днес го имаше Белене, цената на тока оттам щеше да е като тази на Козлодуй.
„Но за да можем да направим една оценка на проекта се слага една цена средна за експлоатацията – 60 години – 15 стотинки. При 15 стотинки на киловат час – за 60 години. Предвижданията са, че след 60 години цената на електроенергията ще достигне някъде около 70 стотинки”, смята Йордан Костадинов, бивш директор на АЕЦ „Козлодуй”.
Може ли обаче отсега да прогнозираме че цената на електроенергията ще скочи толкова след 60 години.
„Само едно ще ви кажа, в началото на 2000-та година е била около 5 стотинки – в момента е 18 стотинки с ДДС-то. Значи представете си ако днес е 18 колко ще бъде след 60 години?”, допълни още Йордан Костадинов.
И все пак търсим алтернативи – ако не е Атомна централа – то трябва да е нещо друго, което да ни подсигури необходимите количества ток след години – още повече че и АЕЦ Козлодуй ще спре да работи един ден.