С едни от най-мощните машини могат да се похвалят Германия и Китай

През последните години суперкомпютрите поемат все по-голяма част от работата на хората. Така се проектират от подводници до лекарства, а световната индустрия пести милиарди заради ненужните опити, които се избягват.

 

През 2008-ма и нашата страна можеше да се похвали със суперкомпютър. Днес обаче машината вече не е „супер”. Какви са рисковете един ден компютрите да изместят хората и има ли смисъл България де инвестира отново в такава машина?

 

С едни от най-мощните суперкомпютри могат да се похвалят в Германия и в Китай. Машините предлагат решения, за които до преди години бяха нужни стотина инженери.

 

„Например в Германия има много производители на автомобили. Ако трябва да се разработи нов модел, всичко се конструира и се тества от компютър. Производителят решава дали наистина иска да го произведе – след съответните тестове – колко гори, колко е сигурен. Ако трябва наистина да се изработи един нов модел  - това ще струва 1 милион и ще отнеме седмици”, коментира проф. Арнд Боде.

 

Ако ползвате суперкомпютър, ще платите малко повече, но машината ще тества стотици модели - виртуално.

 

Експертите признават, че в някои случаи машините ще заменят хората, но пък и именно заради новите машини ще се появят и нови професии.

 

Въпросът не е в това колко по-умни са суперкомпютрите от човека, а вместо колко души може да работи машината, смятат в Китай. Там е и най-големият суперкомпютър

 

Разликата между въпросните суперкомпютри и нашия, който през 2008 предизвика сериозен интерес, се състои в мощността. Съвременният суперкомпютър се равнява на 800 хиляди лаптопа. Българският има мощност на 8 хиляди. Тогава платихме 5 милиона лева.