Експерти обясняват какво представлява депутатският имунитет
Депутатският имунитет пази народните представители от съдебно преследване, но не им дава право да злоупотребяват с това, напомнят юристи.
Какво означава понятието според Конституцията и какви са правата на обикновените граждани, ако бъдат нападнати от депутат?
Целта на депутатския имунитет е да пази народните представители от политическа репресия, напомнят специалисти. Защото с действията си, депутатът може да накърни различен тип интереси и да стане обект на отмъщение. Народният представител има защита от това непрекъснато да бъде съден, например, за клевета. Тоест, той не носи наказателна отговорност за думите си.
Конституцията не ограничава защитата на депутатите само до това. Тя връзва ръцете на органите на реда, като не им позволява да задържат народен представител, нито да го държат под домашен арест. Съответно – депутатът не може да бъде преследван от съда.
„Това, което е казала Конституцията, е, че може да се задържи само ако е извършил тежко престъпление”, обясни Екатерина Михайлова, юрист и бивш зам.-председател на Народното събрание.
Според адвоката Димо Господинов става въпрос за престъпления, които се наказват с лишаване от свобода над 5 години.
Спорът за депутатския имунитет не е от днес. Според част от юристите, а и политиците, неприкосновеността на народния представител е твърде разширена.
Подробности гледайте във видеото!