Президентът призова за промени, които да превърнат референдумите в работещ механизъм

Избори в България трябва да се правят на официалния език в държавата - това е българският”. Позицията е на президента Росен Плевнелиев, който е категоричен, че е готов да я отстоява. Думите на държавния глава бяха в коментар на възможността предизборната агитация на майчин език да бъде разрешена, предаде БГНЕС.

 

В рамките на месеца на политическите консултации президентът се срещна с представители на Движението за права и свободи. След срещата той отбеляза, че споделя становището на ДПС, че с оглед на предстоящите избори е добре още сега политическият елит да даде заявка, "че ще направи едни наистина европейски избори, а не партизански или чисто вътрешнопартийни". Държавният глава посочи, че ще апелира за това „следващите избори да се проведат по един цивилизационен начин”.

 

Да уважим Европейския съюз, да се отнесем отговорно към нашата мисия на член на ЕС, а не да се стига до ескалация на противоборството. Нека да се отнесем отговорно, да имам активен и честен дебат”, призова още Плевнелиев. Апелът ще намери място и в обръщението му в Народното събрание през март.

 

След срещата стана ясно, че е бил обсъден и поисканият от държавния глава референдум по изборното законодателство. Росен Плевнелиев призова да се помисли за промяна на Закона за референдумите, за да може той да се подобри така, че „те да станат един наистина работещ механизъм”.  

 

Президентът подчерта, че следи внимателно дебата по приемането на новия Избирателен кодекс. Той посочи голямото си притеснение, че България няма да може да изпълни едно от основните искания на Венецианската комисия – изборно законодателство да се приема най-късно година преди изборите.

 

„За съжаление, ние сме свидетели отново на едно надбягване в много кратки срокове с времето. Аз като държавен глава ще се отнеса много отговорно към своето право на вето, за което съм обещал на българските граждани, че ще налагам само прозрачно и с ясни аргументи”, заяви Плевнелиев.

 

Референдумите трябва да се провеждат на базата на ясно формулирани въпроси и вотът трябва да бъде задължителен. Това заяви председателят на Движението за права и свободи Лютви Местан след срещата с президента. По думите му в противен случай, се поставя въпросът за отговорността за резултатите от референдума.

 

Според Мстан при представителната демокрация, когато решението се вземе от едно или друго мнозинство и то се окаже неработещо или грешно, се носи политическа отговорност. Имаме един проблем свързан с референдумите, когато целокупният народ се счита като единен политически субект. Суверенът не може да греши. Затова, за да се предпазим от възможни неблагоприятни последствия, като от последния референдум, референдумите трябва да се провеждат с една много широка разяснителна кампания, за да бъде истински и информиран вотът на българските граждани”, посочи лидерът на ДПС, цитиран от „Фокус”.

 

Прибързано формулиран референдум може да даде опасни резултати, защото невинаги е възможно най-демократичната процедура”, коментира още Местан.