В Словакия, за да боядисат яйцата използват одеколон, в който са сварени теменужки

 

В България, Чехия и Словакия празнуваме Великден по много сходен начин. На богата и красива великденска трапеза винаги присъстват агнешкото, зелените салати и козунаците. И в трите държави съществува традиция за багрене на яйца. Обичаят с отпечатването на листенца и цветчета върху яйцето при боядисването, се среща и при трите народа. 

 

В Словакия, за да боядисат яйцата използват одеколон, в който са сварени теменужки. Много е важно да се спазят традициите, защото така ще сте млади и здрави през цялата година, разказа пред БГНЕС Ярослава Минчева, чиито писани яйца участват в изложбата "Красота от близо и далеч. Великденски яйца от Чехия, Словакия и България" в Етнографския музей.

 

"Задължително се подаряват пълни яйца. Кухите са сувенирни и са подходящи за случайни хора, но не и за човек, който ни е подмладил", обясни Ярослава. Художничката рисува великденски яйца от 16-годишна. Увлича се по изкуството докато наблюдава нейна приятелка, която прави същото. Пленена е от красотата на изписаните яйца и решава да опита. Определя рисуването на великденски яйца като отдушник и начин за бягство и спокойствие. "Щастлива съм, че мога да правя нещо, което се харесва на хората. Яйцата си не продавам! Само подарявам за усмивка и добра дума. За мен това трябва да е така", сподели Ярослава.

 

Експозицията, подредена в Националния етнографски музей при БАН, е посветена на великденските обичаи и традиции на Чехия, Словакия и България. Показани са около 300 образци на яйца, рисувани и украсени чрез различни техники, прилагани сред трите славянски народа. Една от идеите на изложбата е да представи богатството от декоративни стилове в трите страни. Затова са представени близо 24 различни техники за украсяване.

 

Въпросът за произхода на великденското яйце все още е загадка за историците и етнолозите. Най-новите сведения показват, че първите боядисани яйца датират от 2000 г. преди Новата ера. Това са щраусови, с гравиран орнамент и са открити в Египет. Символиката им отново е свързана с Възкресението и отвъдния живот. Това кара учените да смятат, че традицията за боядисване води свето начало още от праисторията, но с установяването на християнството, детайлите са били прикрепени към живота и Възкресението на Иисус.

 

Първото декорирано яйце, намерено по нашите земи, е от Римската епоха или IV-III в. преди Новата ера, украсено с цветни стъклени смалти. Боядисани яйца са намерени и при погребения от XI-XII век по земите на западните славянски народи. Въпреки историческите спорове за началото на традицията, едно е сигурно - всяко шарено яйце символизира възкресението, живота и любовта, а според изписването носи и послание за здраве, дълголетие, късмет и благоденствие.