Трусът е бил с магнитуд 5,6 по Рихтер
Земетресение от 5,6 по Рихтер разлюля Румъния, съобщават БАН и Европейският сеизмологичен център (EMSC-CSEM).
То е усетено на много места в Северна България. За това сигнализираха наши зрители.
„Нямаме данни за щети. Няма паника. Напълно в реда на нещата е това земетресение”, заяви дежурният сеизмолог в БАН.
Трусът е станал в 01.20 ч българско време край град Фокшани, област Вранча. Епицентърът му е на 142 км северно от Букурещ и се намира западно от района на Вранча в сеизмичната зона на румънските Карпати. Дълбочината на огнището е около 100 км и това е причината сеизмичните вълни да са се разпространили на сравнително големи разстояния.
Според Европейския средиземноморски сеизмологичен център трусът е усетен в Румъния, България, Молдова и западната част на Турция.
Земетресението е било усетено в радиус от няколкостотин километра, но най-силно в Брашов, Бакъу, Крайова, съобщават румънските медии.
В първите минути сайтът на румънския геофизичен институт се е сринал заради големия интерес.По данни на института трусът е бил със сила 5,2 по Рихтер.
До този момент няма сигнали за пострадали хора, твърдят от Звеното за извънредни ситуации (ISU). "Наши екипи вече са в района на Вранча. Ще се инспектират старите исторически сгради в градовете около епицентъра", съобщи Даниел Василе, говорител на звеното. "Засега най-сериозният сигнал е от град Питещи, където възрастна жена казала, че от земетресението леглото й подскочило и се преместило с 2-3 сантиметра", добави Василе.
В пет часа сутринта в района на Вранча е имало втори трус с магнитуд 2,9 степен. Епицентърът е бил на дълбочина 91,1 км.
Районът край Вранча е отдавна познато сеизмично огнище, чиито трусове се усещат на обширна територия. Последното голямо земетресение там бе на 4 март 1977 година с магнитуд от 7,4 по Рихтер. В Румъния тогава загинаха стотици хора, на столицата Букурещ бяха нанесени големи материални щети. Значителни поражения имаше и в България. Най-пострадал бе град Свищов, където загинаха десетки хора и бяха разрушени редица промишлени сгради.
„Имаше паника”, разказва млад мъж и показва треперещите си ръце.
Така реагират повечето жители на 50-хилядният румънски град Фошкани, намиращ се в центъра на сеизмичната област Вранча. Но има и такива, които са свикнали.
„Имаше малко страх, защото беше силно земетреснеие. Беше на два етапа – първото беше силно, а второто по-слабо”, разказа зам.-кметът на гр. Фокшани Мариус Йорга.
У нас трусът е усетен най-силно в Русе.
„Тази стена зад мен е от няколко земетресения. И тази нощ по същия начин. Звукът е много неприятен. Чува се все едно се трие стената една в друга”, разказва Милена Хинкова.
Въпреки първоначалната уплаха, останала в дома си.
Ако някой каже,че не го е страх, според мен не е искрен. Всеки изпитва някакво притеснение. Притесних се затова станах. Ако беше продължило, щях да събудя дъщеря ми и внука ми, за да се преместим”, разказав Милена Хинкова.
Безсънна нощ и в Силистра
„Усетих го по грохота на мебелите в стаята, полюляването. Определено имаше два труса, вторият малко по-лек, първият бе по-силен”, разказва Галина Георгиева.
Няма данни за материални щети у нас.
Репортер: Мартин Георгиев
Редактор: Красимира Кръстева