Как Роман Иванов приобщи всички жители към каузата на най-екологичното населено място у нас

Кое е най-екологичното село в България? Роман Иванов, кметът на Ослен Криводол, бавно и търпеливо го превръща в място, на което не се изхвърлят отпадъци извън регламентираните за целта места.

Кръговата икономика – защо е важна?

"Смеем да се наречем екосело, изчистено от отпадъци. Тук живеят 100 човека, 50% от тях са възрастно население. Ние сме подгласниците в националното състезание за разделно събиране. Пред нас беше само Монтана, но това е голям областен град. Събраха 21 тона, а ние - 5 тона. Ослен Криводол е единственото село, където когато на хората им остане боклук, не хвърлят в реката, а събират разделно. През 2019 г. станах кмет и първо изчистихме всичко, включително реките. Малко след това на изчистено място намерих два чувала с боклук и се ядосах много. Оставих ги на площада и ги изсипах. Казах на хората, че оттук нататък всеки, който си хвърли боклука на нерегламентирано място, ще го намира на площада", разказва той. 

100 хиляди тона изхвърлени дрехи годишно: Как да рециклираме?

Има и инсталация "шишеяд", където се изхвърлят пластмасови бутилки. Признава, че всички се включват, независимо от възрастта, етноса или религията. "Някои събират вкъщи, защото не могат да ги извозят. Аз ги събирам. доскоро ги извозвах до Мездра. Парите от вторичните суровини давах за читалището. Горивото е за моя сметка. Аз вече не успявам да ги карам, защото количествата са големи. Вече организации за разделно събиране идват веднъж в месеца", разкрива Иванов. 

По думите му скоро ще бъдат разположени камери, така че да се следи кой къде изхвърля отпадъците си.

Повече гледайте във видеото.