Вижте съветите на Красен Георгиев от Планинската спасителна служба

Спасителните акции в планината само за месец юли са 14. При акцията в Стара планина в понеделник на помощ тръгват 15 спасители от Планинската спасителна служба в Троян. На фона на предстоящите летни бури как да се предпазим в планината? Кое е най-безопасното място да се скрием от мълниите, ако бурята ни завари в планината? Съвети за безопасен излет даде Красен Георгиев от Планинската спасителна служба.

ПСС: Бащата и детето, загинали след удар от мълния, са имали опит в планината, но времето не е било за преход

„Има няколко неща, които трябва да се направят преди да се тръгне на излет в планината. Първо трябва да проверим няколко сайта за метеообстановката- изобщо да тръгваме или не. Хубаво е да сондираме мнение от няколко места. Второ – трябва да имаме екипировка, подходяща за планината. Много важното е телефонът - да пестим батерия и да не го използваме като навигационно средство, защото в един момент той ще се окаже спасителен маяк. Ако все пак попаднем в гръмотевична буря, като цяло трябва да избягваме открити места, площи, ръбове, била на планините. Да избягваме остри върхове, открити или отделно стърчащи дървета, далекопроводи и дори водни площи-било то реки, езера, защото те привличат гръмотевиците и мълниите”, подчерта той.

По думите му екипировката, от която имаме нужда в планината е „тривиална”, но може да се окаже животоспасяваща. „Трябват ни правилни обувки, топли дрехи, раница, вода, зареден телефон, малко храна”, посъветва планинският спасител.

Репортер: Мартин Керефейски

Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase